btbilgi

İnternet bağımlılığına karşı kamplardan haberiniz yoksa şanslısınız.

Son günlerde Çin’deki bir internet bağımlılığı kampında ölü bulunan çocuğun haberi medyada yer etti. 18 yaşındaki çocuğun vücudunda ve iç organlarında pek çok hasar gözlendiği söylenirken ölüm sebebinin kesinleşmesi için otopsi raporu bekleniyor.

Verdiği röportajda çocuğunun ciddi bir internet bağımlısı olduğunu söyleyen anne, sapasağlam teslim ettiği oğlunu 48 saat içinde ölüme götürenin ne olduğunu merak ediyor. Kamp soruşturma boyunca kapalı tutulurken yetkililerin de gözaltına alındığı bildirildi.

İnternet ve oyun başında harcanan toplam vakit ivmelenerek artarken, bunu bir sorun olarak gören ebeveynler çareyi psikolojik danışmanlık ve tedavi vaadiyle gelen bu kamplarda arıyor. Bazı internet bağımlılığı kampları, katılımcıları askeri disipline tabi tuttuğu ve dayaktan elektroşoka kadar değişen çeşitli şiddet yöntemleri uyguladıkları için eleştirilmişti. Geçen sene bir kız, kendisini tacize uğradığı kampa gönderdiği için annesini öldürmüştü.

Bu son vakayla bağımlılık tedavi merkezlerinin denetimleri tartışma konusu olurken tartışmaya katılanların bir kısmı aileleri suçluyor. Bu konuda genel kanı, çocuklarının bağımlılığını tespit eden ebeveynlerin soruna kendileri eğilmek yerine çözümü üçüncü kişilere bırakmakla hatalı oldukları yönünde. Çin’deki internet bağımlılığı üzerine araştırmalar yapan Ewha Kadınlar Üniversitesi’nden Trent Bax, kampların sorunlara kısa yoldan çözüm bulmaya çalışan ailelere yönelik güçlü duygusal reklamcılıktan faydalandığını söylüyor.

Çin genelinde hem devlet hastanelerine bağlı hem de özel kurumların yönettiği internet bağımlılığı kamplarının sayısı son zamanlarda hızla artıyor. Bağımlılığına karşı önlemler alınması için de ciddi adımlar atılmakta. Bu artış denetim sistemlerinde de güncellemeler gerektiriyor. Bazı oyun şirketleri küçük yaştaki kullanıcıların saat sınırı getirirken hükumet ise kamplardaki elektroşok gibi uygulamaları yasaklama yoluna gidiyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.