btbilgi

Bu aralar dijital tüketiciye dokunan tüm büyük alternatif yayıncılar kendine özel orijinal içerik sağlamanın peşinde. Netflix uzun süredir kendi dizi ve filmlerini çekiyor, Amazon ve Apple da bu yönde çalışmalar yapıyor. Hatta Wall Street Journal gazetesinin haberine göre Apple bu konu için 1 milyar dolarlık bir bütçe ayırmış durumda. Bu bütçe HBO gibi TV bazlı büyük orijinal içerik sağlayıcıların bütçelerine yavaş yavaş yaklaşmakta.

Apple orijinal video içerik alanına ‘Carpool Karaoke’ ve ‘Planet of the Apps’ gibi eğlenceli TV programları ile girmeye başladı. Bu şovlar Apple Music gibi özel kanallardan yayımlanıyor. 1 milyar dolarlık bir bütçe ile, bir senede bu tür yapımlardan en az 10 tane daha üretilmesi mümkün olabilir deniliyor. Firmanın tüm müzik ve video içeriğinden sorumlu SVP Eddy Cue’nun, ‘Game of Thrones’ dizisi popüleritesinde içerikler üretmek hedefi olduğu iletilmiş.

Bu dev bütçeyi harcamak ise Sony Entertainment’dan Apple’a geçen Jamie Erlicht ve Zack Van Amburg’a düşüyor. WSJ haberine göre tüm orijinal video içerik üretiminden bu ikili sorumlu olacakmış. Eğer firma streaming müzik alanında yaptığı dijital devrimi burada da tekrarlayabilirse, en önemli online içerik üreticilerinden biri haline gelme ihtimali bulunuyor. Bu seneki bütçenin getireceği geri dönüş, gelecek sene orijinal içerik bütçesinin katlanmasını da sağlayabilir.

Fakat Apple bu alanda tabi ki rakipsiz değil. Tech Crunch sitesi streaming video lideri Netflix’in bir sene içinde 6 milyar dolar harcamaya hazır olduğunu, Amazon Prime Video’nun ise orijinal içerikler için 4,5 milyar dolar ayırdığını ifade ediyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.