btbilgi

Alman otomobil markalarının içinde olduğu dizel emisyon skandalları ve iklim değişikliği düzenlemeleri, ülkenin otomotiv sektörüne olan bakışını değiştirmeye başladı. Tüm sektörde temiz enerjiye ve elektrikli araç alternatiflerine doğru ilgi artıyor. Ayrıca dizel otomobil satışlarında da azalamalar görülmekte. Geleneksel Alman otomotiv anlayışının tabutuna son çiviyi de Almanya Başbakanı Angela Merkel çaktı. Merkel son açıklamaları ile otomotiv devlerine baskı yapıyor.

Reuters’in verdiği bilgiye göre Angela Merkel yeniden seçim kampanyasındaki bazı konuşmalarında otomotiv markalarını hedef almış durumda. Fransa ve İngiltere’nin dizel/benzinli arabaları yasaklama konusunda önceden karşı bakış açısında olan Alman hükümeti, son açıklamalarda daha ılımlı bir tavır sergiliyor. Merkel konuşmalarından birinde içten yanmalı motorlu araçların yasaklanmasının bir opsiyon olarak karşılarında durduğunu iletti.

Angela Merkel Alman otomotivinin geleceğini elektrikli görüyor

Merkel geçen hafta Dortmund’da yaptığı bir konuşmasında “Otomobil endüstrisi kendilerine olan güveni inanılmaz bir kumarla kaybetmiştir. Ama bunu kazanmak da yine kendi ellerinde. Endüstri derken firma yöneticilerini kastediyorum” şeklinde konuştu. Büyük beğeni toplayan bu açıklama, Alman hükümetinin elektrikli araba konusunda kuralları sıkılaştıracağı yönünde bir işaret olarak görülebilir.

Angela Merkel’in bu yaklaşımı tekrar seçim kampanyasında bir söylem olarak kullanmakla yetinip yetinmeyeceğini zaman gösterecek. Reuters bu noktada Merkel’in seçimdeki rakibi Sosyal Demokrat Parti (SPD) adayı Martin Schulz’un getridiği teklifi geri çevirmesine dikkat çekiyor. Schulz Avrupa çapında minimum elektrikli otomobil kotaları konulması konusunda bir teklif vermişti. Buna karşılık Merkel kota koymaktansa Alman otomotiv endüstrisinin elektrikli araçlara geçmesinin kolaylaştırılması yönünde, daha büyük resmi görmek gerektiğini savunuyor.

Bu yönde alınacak kararlardan dev bir endüstri etkilenecek. Clean Technica sitesine bakılırsa, Alman otomotiv endüstrisinde 990 bin kişi çalışıyor. Eğer gelecek 5-10 sene içinde tüm dünya elektrikli otomobil trendine geçerse Alman firmalarının da işsiz kalmamak için ellerini hızlı tutmaları gerekecek. Özellikle de Volkswagen’in başını çektiği ve soruştumaları iki sene süren emisyon krizi tüm Alman otomobil markalarına yansımışken, hızlı karar vermelerinde fayda var.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.