btbilgi

Yeni bir şirkete başvurmuşsunuz, CV’nin olumlu bulunmuş. İş görüşmesi için çağtılmışsınız, şimdi de İK görevlisinin karşısında oturuyorsunuz. Karşınızdakini etkilemenin ve aklına girmenin birçok  yolu var. Ama tam tersi şekilde işe alınma şansınızı ciddi şekilde düşürme ihtimaliniz de var. Bir iş görüşmesi sırasında kendinizi komik duruma düşürmemek için yapabileceğiniz şeylerin farkında olmanız çok önemli.

Fast Company sitesi iş görüşmesi sırasında herşeyi berbat etmemek için söylememeniz gerekenleri aşağıdaki gibi sıralamış:

“Bu harika bir soru!”

Yeni tanıştığınız biri ile sohbet ederken işe yarayabilir ama İK görevlisinin karşısında şaşırmaktan daha çok, her soruya hazırlıklı olduğunuzu göstermenizde daha çok fayda var. Böyle gereksiz tepkiler yerine sorulan soruyu düzgün ve açık şekilde cevaplamak daha iyi olacaktır.

“Görev tanımı neydi acaba?”

İş görüşmesi için giderken hazırlıklı olmak en önemli konulardan biri. Hangi pozisyona başvurdunuz, istenen özellikler neler, sorumluluklar nelerdir gibi noktaları önceden araştırmış olmak gerekir. İK görevlisine soracağınız şeyler, şirket ile ilgili online kaynaklardan bulamayacağınız konular olmalı.

“Benden daha kalifiye birini bulmanız zor”

Kendinize güvenmeniz güzel ama kendinizi gereksiz övmeniz ters tepebilir. İş görüşmesi için gelen diğer kişileri tanımıyorsunuz, CV’lerini de görmediniz. En iyisi olduğunuzu iddia etmektense, sizi özel yapan becerilerinizden bahsetmeniz işe yarayabilir.

“Son müdürüm berbat biriydi”

Eğer bahsetmek zorunda kalacağınız çok çok özel bir durum yoksa, eski işyerinizi çekiştirmeniz iş görüşmesi için kesinlikle hoş karşılanmaz. Bunu yapmanız iki şey anlanıma gelebilir: Ya eski işyerinizdeki sorunlarla başedemediniz ve zayıf karakterli birisiniz, veya şirketinizin ve çalışanların arkasından rahatlıkla konuşabilecek birisiniz. Eleştirmek belki ama dedikodu yapmak, asla olmaz.

“Bu iş kariyerim açısından çok iyi bir atlama taşı olacak”

Öyle olacağını düşünüyor bile olsanız, bunu iş görüşmesi sırasında açık etmek pek doğru değil. İK görevlileri şirketlerine uzun dönem sadık olacak kişileri işe almayı tercih ederler. Eğer başvurduğunuz işi birşeyler öğrenip, biraz deneyim kazanıp başka bir işe geçmek için kullanacağınız anlaşılırsa o işe girmeniz pek mümkün olmayacaktır.

“Bilmiyorum”

Bir soruya verilebilecek bundan daha kötü cevap olması biraz zor. Tabi ki kendizine aşırı güvenmiyor olabilirsiniz, mütevazı biri de olabilirsiniz. Ama bilmediğiniz bir şey sorulsa bile asla bu şekilde cevap vermeyin, iletişim yeteneklerinizle mutlaka daha iyi birşeyler kıvırabilmeniz gerekir.

“Size soracak bir şeyim yok”

Size soru sorulduğu gibi, sizin de işe başlayacağınız şirkete bazı sorularınız olması gerekir. Hatta soracağınız akıllıca sorular şirketle ilgili bilgi sahibi olduğunuz, dersiniz çalıştığınız anlamına gelir. Bu da sizin için artı puan.

“Saatiniz çok güzelmiş”

İş görüşmesindeki görevliyi pohpohlamak genelde olumlu sonuç vermez. Özellikle de maddi konularla. Eğer övecekseniz de karşınızdakinin geçmişini çok iyi bilip, daha önce yaptığı başarılı bir işten dolayı kibarca bunu söyleyin. Saatinin güzelliğine destan yazarak değil.

“Şey… ben… aslında… eeee…”

Eğer zeki, kendine güvenen ve sakin biri gibi gözükmek istiyorsanız bu tür takılmaları minimuma indirmeniz faydalı olacaktır. Cevap vereceğinizi tahmin ettiğiniz konularla ilgili potansiyel cevaplarınızı önceden sesli şekilde çalışmanız, bu tür takılmaların önüne geçmenizde işe yarar.

“Çalışanlarınız burada olmaktan mutlu mu?

Eğer görüşmedeki İK görevlisine bir şey sormak istiyorsanız çevresinden dolanmayın, uygun ve kibar şekilde sorun. Dürüst bir yaklaşım her zaman kaypak bir yaklaşımdan daha çok puan getirir. Hatta eğer mümkünse tanıdığınız bir şirket çalışanı veya eski bir çalışanla konuşsanız daha bile iyi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.