btbilgi

ABD Başkanı Donald Trump’ın kurduğu ‘American Manufacturing Council’ (Amerikan Üretim Konseyi) geçtiğimiz Pazartesi günü iki ve Salı günü de üç üyesini kaybetti. Trump’ın ABD’nin önde gelen endüstri liderleri ile kurduğu danışmanlık konseyi yavaş yavaş kan kaybediyor. Intel firmasının CEO’sunu da içeren istifalar, Virginia eyaletindeki Charlottesville şehrinde düzenlenen ırkçı protestolara karşı Başkan Trump’ın tavrından memnun olmayan yöneticiler tarafından gerçekleşti.

İstifalar konseydeki tek siyahi lider olan Merck CEO’su Kenneth Frazier ile başladı. Onu Under Armour firmasının CEO’su Kevin Plank ve Intel CEO’su Brian Krzanich takip etti. Krzanich resmi Intel blog sitesinde yaptığı açıklamasında “Mevcut politik ortamın ülkenin en kritik konularına yaptığı olumsuz etkiye dikkat çekmek için istifa ettim. Bu kritik konuların arasında Amerikan üretim gücündeki ciddi düşüş de bulunmakta. Politika ve politik hedefler, Amerika’nın üretim üssü olma hedefi gibi çok önem taşıyan bir konunun önüne geçmiş bulunmaktadır” dedi.

Intel CEO’su Krzanich blogda ayrıca “Charlottesville’deki nefret kökenli şiddet olayları ile ilgili eleştirilerimi çok açık belirttim. Konseydeki diğer tüm liderleri de beyaz ırkçıların yarattığı bu şiddeti kınamaya çağırdım. Ben ilerleme istediğim için istifa ettim. Ama Washington’da bir sürü kişi kendileri gibi düşünmeyenlere saldırmaktan imtina etmiyor. Eşitlik ve el üstünde tutulan diğer Amerikan değerlerini koruyanları onurlandırmamız lazım, cezalandırmak değil. Umarın bu yaklaşım değişir, öyle olduğu zaman görevime geri dönmeye hazırım” şeklinde konuştu.

Başka Trump ise favori iletişim kanalı Twitter’dan yolladığı mesajda “Üretim Konseyi’nden ayrılan her CEO’nun yerine geçecek bir başkası var. Gösteriş meraklıları zaten burada bulunmamalı. Esas olan İŞ!” açıklamasında bulundu. Amerikan Üreticiler Birliği (Alliance for American Manufacturing) yöneticisi Scott Paul da bu Twitter mesajından sonra istifa eden bir diğer konsey üyesi oldu. Son olarak da Salı akşamı AFL-CIO Başkanı Richard Trumka konseyden istifasını ilan etti.

Bu liderler konseyi terk eden ilk isimler değil. Tesla ve SpaceX kurucusu Elon Musk ile Disney CEO’su Bob Iger, geçtiğimiz Haziran ayında ABD’nin Paris Antlaşması’ndan çekilmesi üzerine istifa etmişlerdi. Uber CEO’su Travis Kalancik ve Hint Water CEO’su Kara Goldin ise Başkan Trump’ın mülteciler hakkındaki kesin kararından sonra danışma konseyinden ayrılan isimler oldular.

Çarşamba günü itibarı ile konseyde kalan liderler ise Dow Chemical’dan Andy Liveris, Dell Technologies’den Michael Dell, General Electric’den Jeff Immelt, Campbell’s Soup Co.’dan Denise Morrison ve Boeing’den Dennis Muilenberg olarak listeleniyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.