btbilgi

Şifreler ve parolalar, bilgisayarda ilk kullanılmaya başlandığından bu yana hâla çok önemli bir güvenlik kalkanı olma işlevini sürdürüyor. Parola aslında bilgiyi korumanın basit bir yolu. Üstelik yeni bir icat da değil. Antik Roma’nın askeri birlikleri arasında da şifreli mesajlar gönderiliyordu.

Bilgisayarda ilk kullanımı ise 1960’da ABD’de Massachusetts Institute of Technology (MIT)’de çalışan Fernando Corbató tarafından geliştirilmiş. Enstitüdeki sistemde araştırmacıların girebileceği ortak bir arayüz gerekliymiş. Ama herkesin her dosyaya da erişimi olmamalımış. Corbató, bazı dosyaları özel kılabilmek için bilgisayarda parola konseptini geliştirmiş. Bu sayede herkes haftada dört saat yalnızca kendine ait dosyalara erişebiliyormuş.

Antivirüs firması ESET parola konseptinin geçmişi hakkında hazırladığı raporda, 1990’lı yıllarda dünya çapında World Wide Web (www) gelişimi ile parolaların da geliştiğinden bahsediliyor. Giderek artan sayıda insan interneti düzenli olarak kullanmaya başlayınca, hassas verilerin korunması için güvenlik konularının önem kazanmaya başladığına dikkat çekiliyor.

Bilgisayarda parola hem çok popüler, hem çok tehlikeli

Kriptolojiden faydalanan bilgisayar bilimcileri, parola ve şifre konseptini bir adın daha öteye götürerek ‘hashing’ fikrini ortaya koymuş. Yani bir karakter dizesinin orijinal cümleyi temsil eden sayısal bir koda dönüştürülme süreci. Hashing, tüm dünyada mobil cihazlarda ve iş istasyonlarında yaygın olarak kullanılan UNIX işletim sistemlerinde benimsenmiş durumda. Günümüzde ise parola konusuna bir başka güvenlik seviyesi eklemekle birlikte, modern veri tabanları parolaları daha da şifrelemek için rastgele verilerin karışık parolaya eklenmesi metodunu benimsiyorlar.

Bilgisayarda parola kullanımı çok pratik olmakla beraber, belli kurallara dikkat edilmezse tüm kişisel verilerinizin çalınmasına bile sebep olabilir. Kısa olanlar kolay hatırlanıyor ve kolay kırılıyor. Uzun olanlar ise zor kırılıyor ama hatırlaması zor. Birden fazla parolaya sahip olmak da sıkıntı, ama günümüzde zorunluluk. Çünkü herkesin artık birkaç tane çevrimiçi hesabı var: Banka, online alışveriş, e-posta, Facebook, Twitter vs.

Fakat bilgisayar uzmanlarının ve sitelerinin devamlı uyarmasına rağmen, çok sayıda insan hala “12345” gibi basit parolalar kullanmaya devam ediyor. Bir siber suçlunun böyle bir parolayı kırması hiç zamanını almıyor. Dolayısı ile parolaları güçlü oluşturmak önemli. Doğum günü veya çocuğun adı gibi kişisel bilgi kullanmaktan kaçınmak gerekli. Sağlam bir şifre için harf ile rakamdan oluşan karışık kodlar ve 8 karakterden fazla kullanmak genellikle işe yarıyor. Ayrıca ayrı hesaplar için de mutlaka ayrı parolalar kullanılmalı. Kelime yerine size özel anlam ifade eden kısa cümle kurmak da, iyi bir alternatif olarak öne çıkıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.