btbilgi

Uzay çok zorlu bir ortam. Hava yok, yerçekimi yok, radyasyon gibi sizi öldürebilecek tonla şey var. Her ne kadar insanlar için yaşanılmaz bir yer olsa bile, robotlar için pek öyle değil. ‘Made in Space’ isimli bir firma da robotların dayanıklılığını üç boyutlu yazıcılarla birleştirip uzaya bir örnek gönderme hazırlığı yapıyor. Archinaut isimli bu cihaz yörüngede uydular ve cihazlar inşa etmek için ideal bir fikir gibi görünüyor.

Bu üç boyutlu yazıcı özel bir termal yalıtkan tabaka içine gizli, böylece uzay boşluğunda sorun yaratabilecek birçok etkenden korunmuş oluyor. Archinaut’un inşa edebilecekleri çok çeşitli ama bunları yazıcıdan çıkartıp düzenleyebilmek için robot kollara sahip olacak. Böylece radyasyona ve soğuğa karşı korunaklı bir ortamda basılan parçalar, robot kollar ile toplanıp monte edilecek. Uzayın birşeyler inşa etmede avantajı, yerçekim gücü ve ağırlık olmadığı için istediğiniz uzunlukta ve büyüklükte nesneler üretebilmeniz.

Yörüngede bir üç boyutlu yazıcının asıl görevi, dünyadan gönderilecek roketler için yüklerin azaltılmasını sağlamak. Uzaya yolladığımız her uydu, her malzeme, her parça için çok pahalı roketler kullanıyoruz. Yerden uzaya yolladığımız her nesne hem inanılmaz G kuvvetlerine dayanıklı olmalı, hem de yeterince hafif. Halbuki istediğimiz her nesneyi Uluslararası Uzay İstasyonu’nda inşa edip direk yörüngeye yerleştirebilsek, projelerde epeyce tasarruf etmiş olacağız.

Archinaut projesi ile uzayda uydular, teleskoplar, antenler, istasyon parçaları ve roketler inşa edilebilir. Uzayda boyut ve ağırlık sözkonusu olmadığı için, dünya üzerinde kurulanlar kadar büyük gözlem araçları,  teleskoplar inşa etmek mümkün olacak. Hatta Mars’a gidecek uzay gemilerinin parçaları yörüngede inşa edilebilirse, maliyetlerde ciddi düşüş yaşanabilir. Bunların hepsinin ötesinde, uzayda yaşayan astronotların ihtiyacı olan birçok malzeme de uzaydaki bir üç boyutlu yazıcı tarafından kolayca imal edilebilir.

Wired sitesinin verdiği bilgiye göre Made in Space firmasının NASA ile iki senelik ve 20 milyon dolarlık bir kontratı bulunuyor. Firma Uluslararası Uzay İstasyonu’da kullanılmak üzere bir üç boyutlu yazıcı yolladı bile. Bu yazıcı ile yerçekimsiz ortamda testler yapılıyor ve Archinaut projesi için değerli veriler elde ediliyor. Firmanın bundan sonraki hedefi uzayda çalışacak en ideal robot kollarını üretmek ve yörüngeye yollamak. Son aşamada ise vakum ortamında testleri tamamlanan üç boyutlu yazıcılarını uzaya göndermek. Bu cihaz bir gün Mars’a gidecek geminin parçalarını üreten alet olabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.