btbilgi

Tüm otomotiv firmaları yükselmekte olan elektrikli otomobil dalgasını yakalamaya uğraşırken, geride kalmakta olanları ateş bastı. Bunlardan biri de Fiat Chrysler Automotive (FCA), ama firma direk rekabetin göbeğine saldırırcasına yeni Maserati Alfieri modelini tanıttı. Aile arabalarına değil, Tesla’nın sportif elektriklilerine kafa tutacak bu model, Autocar dergisine göre 2020’de satışa çıkacak.

Maserati Alfieri modeli ile firma hem premium elektrikli otomobil pazarında “Ben de varım” diyor, hem de hızla artan yol planı açıklamalarında geri kalmayacağını ifade etmeye çalışıyor. Her ne kadar benzinli ve dizel içten yanmalı motorlar kısa sürede yokolmayacak olsa bile, şimdiden teknoloji ve otomotiv şirketleri elektrikli araçlara yatırımlarını hızlandırmış durumda. Maserati’nin şimdiye kadarki tüm araçları, Levante haricinde içten yanmalı motorlar kullanıyor. Levante ise elektrik şarj destekli bir hibrit model.

Tesla’ya sıkı bir elektrikli rakip daha geliyor: Maserati Alfieri

FCA CEO’su Sergio Marchionne de yaptığı açıklamada 2019’dan itibaren kademeli olarak hibrit ve elektrikli modellere ağırlık vermeye başlayacaklarını iletti. İlk adım Maserati markasının yaratıcısı olan Alfieri Maserati’nin adını taşıyan Maserati Alfieri olacak. İlk olarak 2014’deki Cenevre Oto Show fuarında gösterilen konsept aracın, aslında benzinli V6 versiyon ile 2019’da piyasada olması bekleniyordu. FCA yeni bir kararla elektrikli versiyonu da 2020’de üretime almaya karar vermiş.

Benzer premium elektrikli araç segmentine Porsche ve Aston Martin gibi rakipler de yer alacak. 2020 civarında yeni spor modeller piyasaya sürecek firmalar, araçlarını tam şarjla 320 kilometrenin üzerinde menzil sağlayacak şekilde tasarlıyorlar. Yine büyük markalardan BMW ise zaten i8 modeli ile elektrikli spor araba konusunda deneyim sahibi. Fakat tüm büyük otomotiv markaları ABD kökenli Tesla’nın yatırımlarını ve piyasaya sürmekte olduğu tam elektrikli arabaların satışlarını dikkatle izlemekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.