btbilgi

Dışiskelet (exoskeleton) denilen cihazlar, kişinin üzerine giydiği elektromekanik destek araçları. Dışiskeletler herm insanın gücünü ve yeteneklerini artırmakta, hem de hareket engelli kişilerin rehabilitasyon ve tedavilerinde kullanılıyor. Gittikçe gelişen robotik teknolojisi ile bu cihazlar da gelişmekte, daha yetenekli daha hafif hale gelmekte. Yakın gelecekte inşaatlarda, fabrikalarda ağır işlerde kullanımı artacak.

Bu cihazlara kazandırılması gerekli becerilerden biri de sesli komutlara cevap vemesi. Normalde bir dışiskelet kullanıcısının doğal hareketlerini takip ederek onları güçlendirir. Fakat yeni kullanıcılar ve kol/bacaklarında hareket sorunları olanlar için bu uygun değil. Kanada kökenli Bionik Laboratories firması da Amazon’un dijital asistanı Alexa’yı işin için sokmuşlar. Böylece firmanın ürettiği Arke model bir dışiskelet kullanıcısı hareket komutlarını bir akıllı telefona veya tablete girmektense sesli olarak ifade edebiliyor.

Bu fikir başta parlak gelse bile, kendi içinde sorunları var. Dışiskelet teknolojisi halen yoğun kullanıma girebilmiş değil, çünkü geliştirilmesi gereken noktaları bulunuyor. Alexa gibi sesli komut tanıma üzerine kurulmuş bir diğer teknoloji ise henüz hata yapmaya çok müsait. Böyle kritik kullanım alanı olan (engelliler veya tehlikeli ağır fabrika işleri) yerlerde bu kadar deneysel bir yöntemin kullanımı garantili sonuçlar vermeyebilir. Her ne kadar Alexa birçok şeyi kontrol etmeye yarasa bile, asıl kullanım alanı bir kişinin yürümesine destek olmak olan böylesine özelleşmiş bir cihazın kontrolünü komple alması henüz uygun olmayabilir.

Bionik firmasının hem Arke prototipi, hem de Alexa sesli komut sistemi mükemmel hale gelinceye kadar testler devam edecek. Tüm bunlardan sonra dışiskelet cihazlarının tıbbi ve endüstriyel alanlarda kullanımı için gerekli sertifikasyonların da alınması zorunlu. Bu alanda henüz standartlar tam oturmadığı için kısa sürede yaygın kullanım göremeyebiliriz. Ama gelecekte bu cihazların çok işimize yarayacağı kesin. Sırf rehabilitasyon sektöründe gelişmiş ülkelerde 10 milyondan fazla tekerlekli sandalye kullanıcısı bulunuyor. Bunların 5 milyonu bir dışiskelet ile rehabilitasyon sürecini başlayabilir durumda. Tüm pazarın 20 milyar dolardan daha fazla bir potansiyeli olduğu tahmin ediliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.