btbilgi

Günümüzün Nesnelerin İnterneti (IoT) ekosisteminde siber saldırılar, siber suçluların akıllı ev cihazları türü elektronik aletlere yönelmesi ile çeşit kazandı. Bunu başarabilmek için de ev ağı routerlarını ele geçirme yolunu deniyorlar. Geçtiğimiz altı ayda ev ağı router cihazlar aracılığı ile 1,8 milyondan fazla siber saldırının gerçekleştirilmiş durumda.

Sibergüvenlik firması Trend Micro bunları ve daha fazlasını, “2017 İlk Yarı Akıllı Ev Ağı Güvenlik Özeti” araştırma raporunda açıklamış. Ev ağı saldırılarının yüzde 8’inde kötü niyetli kişiler akıllı ev cihazları üzerine yükledikleri zararlı yazılımı uzaktan çalıştırarak, şifre gibi gizli bilgileri ele geçirme yöntemine başvuruyor. Bir başka saldırı çeşidinde ise etkilenmiş cihazlar üzerine kurulan yazılımlar, üçüncü partilerin sunucularına DDoS türü hizmet engelleme saldırılarında bulunmak için kullanılıyor.

Rapor bakılırsa akıllı ev cihazları saldırılarında ABD, Çin ve İngiltere hedef olarak ilk üç sırada. Bunları sırasıyla Hong Kong, Kanada, Avustralya, İsveç, Hollanda, Tayvan ve Rusya izlemekte. Raporda bu bölgelerdeki akıllı ev cihazlarına yapılan saldırıların, dünya çapında gerçekleşen saldırıların yaklaşık yüzde 70’i olduğu iletilmiş. Bu cihazlar üzerinden gerçekleşen saldırılar artık çok ciddiye alınması gerken küresel bir tehdit.

Araştırmada akıllı ev cihazları için üç önemli risk şöyle belirlenmiş:

  • Akıllı ev cihazları internete genelde router üzerinden bağlı ve birçok kullanıcı da routerların güvenlik korumalarına dikkat etmiyor. Router ve ev ağının zayıflıklarından faydalanan siber saldırganlar, evdeki birbirine bağlı tüm cihazların yönetimini ele geçirebiliyor. Böylece tüm aile üyelerinin kişisel bilgileri sızdırılabiliyor.
  • Routerlar ve web kameraları gibi cihazlar daha rahat yönetim için genelde aynı sistemi paylaşırlar. Kullanıcılar cihazlarının ilk kuruldukları zamanki parolalarını pek değiştirmiyorlar. Bu da bilgisayar korsanlarının stadart şifreli cihazlara daha kolay girmesine sebep oluyor.
  • PC ve akıllı TV’ler gibi birbirine bağlı ev cihazlarının birçoğun uzun süreler kullanılır ve yazılımları da pek güncellenmez. Yazılımlara ve sistem güncellemelerine önem vermeyince, güvenlik açıkları kapatılmamış, eski kalmış yazılımlar üzerinden cihazlara müdahale kolaylaşıyor.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.