btbilgi

Dünyanın alçak yörüngesinde düşük yerçekimi hipotezlerini test etmemize olanak veren yüzen laboratuvar Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) neredeyse yirmi yaşında. Uzaydaki radyasyonun memeli üremesine etkisi gibi konuların dışında, düşük yerçekiminin donanımlara etkisi ve haberleşme uygulamaları da ISS’te incelenmekte.

Günümüzde istasyonu işleten bilgisayarların 1985 yılında piyasaya sürülmüş mikrodenetleyiciler üzerinde çalışıyor olması bizleri yanıltmasın; zira ISS, yeryüzündeki daha güçlü bilgisayarlarla 7/24 izlenip destekleniyor. Sistem şimdilik işliyor, yörünge ve yer arasındaki veri iletimi çok uzun süreler almıyor. Ancak insanlık eninde sonunda Mars’a ulaştığında Mars ve yer arasında veri iletim süresi 30 dakikayı bulacak. Kulağa çok uzun bir süre gibi gelmeyebilir, ancak Hewlett-Packard‘ın (HPE) veri merkezi altyapı grubu başkan yardımcısı Alain Andreoli, bir blog yazısında şöyle diyor: “İletişimde böyle bir gecikme, astronotların sorunları kendi başlarına çözemedikleri senaryolarda yeryüzü araştırmalarını zor durumda bırakabilir ve tehlike potansiyeli yaratır.”

Peki, istasyona daha iyi bilgisayarlar göndermek basit bir çözüm olmaz mıydı? Uzay yolculuğu, teknoloji açısından oldukça zorlu ve NASA’nın gereksinimleri var. ISS’teki bilgisayarlar radyasyon, güneş patlamaları, atomaltı parçacıklar, mikrometeoroidler, elektrik gücündeki kararsızlık, düzensiz soğutma gibi uzaya özgü zorluklarla başa çıkmak zorunda. NASA ve HPE, uzayın çetin şartlarına dayanıklı standart bilgisayar bileşenleri üzerinde çalışıyor. Bugün Spaceborne Computer adını verdikleri süperbilgisayarı bir SpaceX roketiyle ISS’e gönderecekler.

Spaceborne Computer radyasyon ortamı için geliştirilmiş bir donanıma sahip olmasa da özel bir yazılımla desteklendi. Amaç uzay şartlarının standart bir bilgisayarın performansını nasıl etkilediğini saptamak. Bu sırada özdeş bir bilgisayar da Dünya yüzeyinde çalıştırılarak kontrol grubu oluşturulacak. Bilgisayarın boyutları sadece iki pizza kutusu büyüklüğünde. Özel bir su soğutmalı sisteme sahip ve çevreye bağlı hataları otomatik olarak ayarlayabilen bir yazılımla desteklenmiş. Piyasadaki en güçlü bilgisayar olmayabilir ama 1 teraflopluk işlem hızıyla uzaya çıkmış en güçlü bilgisayar olduğunu söyleyebiliriz.

HPE’den Mark Fernandez, bu çalışmanın ISS’in misyonunun yanında alçak yörüngenin ötesinideki araştırmalarda da kullanılabileceğini ve başarılı olursa uzayda yüksek performanslı bilgisayar sistemleri kullanabilmek için bir kapı aralayacağını söylüyor. Böylece ISS’te ve NASA’nın insan taşıyan diğer araçlarında daha iyi bilgisayarlar kullanma imkanının yanı sıra ISS’in araştırmalarını daha iyi yazılım ve donanımlarla sürdürmesi sağlanacak. İstasyondaki bilim insanlarının bilgiyi Dünya’ya göndererek vakit kaybetmek yerine kendi süperbilgisayarlarıyla işleyebilecek olmaları en büyük avantaj.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.