btbilgi

Kriptopara piyasasını ilk dijital para olduğu için Bitcoin‘in sürekli domine edeceği düşünülüyordu. Beklendiği üzere o zamandan beri bir dizi rakibi de ortaya çıktı ancak Bitcoin’in tahmin edildiği gibi sarsılmaz ve baskın olduğu söylenemez. Aksine, güç dengelerinin tersyüz olması ihtimaller dahilinde.

Kriptopara piyasasını yakından takip edenlerin de gözlediği gibi, farklı dijital paralar birbirlerini devrilme noktasına kadar zorlayıp sürekli tehdit etmekte (Flippening). Bu çekişmelerden birine Ethereum‘un Bitcoin’i zorladığı geçtiğimiz Mayıs ayında şahit olduk. Bir kriptoparaya yüksek yatırım yapılınca, böyle hassas durumlarda tansiyonun yükselmesi doğal. Ancak Futurism’den Brad Jones’a göre bu dalgalanan tansiyonun heyecanı bizi daha önemli bir konuyu görmekten alıkoymamalı.

Kimi gözlemciler asıl flippening olayının iki kriptopara birimi arasındaki denge kaybından değil, dijital paranın geleneksel itibari paradan daha popüler hale gelmesinden kaynaklanacağını düşünüyor. Tüm kriptopara birimleri bazı avantajlara sahip: Değeri itibari para kadar kolay manipule edilemiyor ve kendini evrensel temel gelir kavramına dayandırıyor. Hatta uCoin ve Cicada gibi birkaç program kriptoparayı evrensel temel geliri yaygınlaştırmak için kullanmaktalar.

İşgücünün otomatik sistemlerden sağlandığı bir gelecekte kriptopara pek çok aracının kesintisini ortadan kaldıracak. Bu açıdan bireylere oldukça faydalı olacak gibi görünse de flippening, günümüz küresel ekonomisi için bazı zorluklar ortaya koymakta. Kriptopara geleneksel paradan fazla kullanılmayı başarırsa oluşacak boşluğu nakit para kapatamaz. Denge bir kez bozulursa kaybeden taraf değer kaybeder ve kurtuluşu da yoktur.

Çoğunluk kriptoparaya yönelmeye başladığında, yeni altyapı bu tehlike göz önünde bulundurularak hazırlanmalıdır. Nakdin geçersizleşmesi çok uzun sürmeyecektir. Bu noktada, finansal kurumların bu yeni duruma uyum sağlayıp sağlamayacakları gözlemeye değerdir. En zor aşamada, para üzerinde eski kontrolü sağlayamayan hükümetler en büyük hasarı görenler olacaklardır. Finansal dengesizlikler karşısında para basma fikri zaman zaman yeniden ortaya atılsa da, bunun etkili bir çözüm olmadığı açık.

Kriptoparanın gelecekte geleneksel itibari paranın yerini alması oldukça gerçekçi bir tahmin. Bu gerçekleştiğinde toplumun harcama ve tasarruf alışkanlıklarını da tümden etkileyecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.