btbilgi

Günlük hayatımızda hiç düşünmeden bir sürü şeye para veriyoruz. Ama bir kez durup da bu aldığımız nesnelerin bizim için değerini ve başkaları için ne manaya gelebileceğini hiç umursamıyoruz. Fotoğrafçı Stefen Chow ve ekonomist Hui-Yi Lin beraberce hazırladıkları sergide insanlara biraz da olsun bu türden konuları düşündürebilmek istemişler. Mesela satın aldığınız basit bir iPhone şarj aleti ile fakir bir aile kaç gün yemek yiyebilir?

“Equivalence – 100:1” ismini verdikleri sergi, her gün satın aldığımız küçük nesnelerin değerine karşılık gelen yiyecek miktarlarını karşılaştırıyor. Akıllı telefon aksesuarları, makyaj malzemeleri veya küçük el çantaları gibi şeyleri satın almasak da, bedellerini yardım kuruluşlarına bağışlasak acaba kaç kişiyi doyurmuş olurduk?

Wired sitesinin verdiği bilgiye göre Pekin’de yaşayan çift 2009’da “The Poverty Line” (Fakirlik Çizgisi) ismindeki sergiyi açmış. Her ülkede 1,25 dolarla ne kadar yiyecek alınabileceğini araştıran ikili, yeni sergilerinde de benzer bir fikri işliyorlar. Paranın farklı insanlar için değerini ön plana çıkartan sergi için çalışmaya 3 yıl önce başlamışlar. Ortaya koydukları tema 20 Euro ile neler alınabileceği üzerineymiş. İlk başta bu paranın yazırı ile bir altın kaplama kolye almışlar, kalan yarısı ile de 100 adet buharda pişen Çin poğaçası (jiao zi) satın almışlar. Çift bu birbiri ile alakasız nesneleri biraraya getirince ne kadar etkili bir fotoğraf projesi oluşturabileceklerini farketmiş.

Pekin, Hong Kong ve Tokyo gibi şehirlere giden çift, aynı rakamda paraları hem kıyafet, kozmetik, elektronik malzemeler gibi şeylere hem de gıdaya harcamış. Mesela Japonya’da bir iPhone şarj aletinin parasına, fakir bir öğrencinin haftalarca yiyebileceği 100 paket hazır ramen almak mümkün olmuş. 1 Chanel çanta 100 parça ekmeğe, bir çift Adidas çorap 100 parça kurabiyeye veya 1 kutu allık 100 tabak sade makarnaya denk düşebliyor. Tüm bu nesneler bir arada fotoğraflanınca hayatımızdaki öncelikleri tekrardan düşündüren bir sergi meydana gelmiş.

Belki bir şarj aleti çok büyük bir harcama gibi görünmeyebilir. Fakat ona ödediğimiz para ile bir yerlerde birileri birkaç gün sıcak yemek şansına sahip olabilir. Arada bir durup her şeyin ve herkesin eşit olmadığını kendimize hatırlatmak, insanlık açısından çok işe yarayabliir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.