btbilgi

Facebook’un Twitter, Snap, Spotify ve Reddit gibi rakiplerine meydan okuyan yeniliği bazı kullanıcılara ulaştı bile.

Video içeriklerinin geniş kitlelere ulaşma konusundaki başarısı zaten biliniyor. Nitekim Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg video içeriklerini “megatrend” olarak nitelendirip platformlarında video öncelikli bir strateji geliştireceklerini söylemişti. Olan oldu ve Facebook, aylık iki milyon ziyaretçisi ve yüksek etkileşim oranlarıyla profesyonel video programlarına paylaşım zemini sağlayan yeniliğini duyurdu.

Watch başlangıcı A&E, Hearst, MLB gibi 30’dan fazla içerik partneriyle yaptıysa da zaman içinde yüzlerce, hatta binlerce içerik üreticiyi izleyicilerle buluşturmayı planlıyor. Üstelik hangi videoların talep gördüğünü, bu videoların ne kadar ve neden izlendiğini içeren analizlerini tecrübelerine dayandırabilecek bir altyapıyla geliyor. Dolayısıyla bu özelliği premium içeriklerle başlatmasının altında haklı sebepleri var.

E-pazarlama analisti Paul Verna, şirketin bu platformu oluşturmak için oldukça fazla emek harcadığını ve Facebook’un video içerikleri üzerinde epeydir çalıştığını belirterek “YouTube olsaydım, Facebook’u diğer rakiplerden daha çok ciddiye alırdımdiyor.

Watch’taki programlar, canlı veya kayıttan olabileceği gibi belli temalar üzerinden de ilerliyor. İçerik üreticilerine kazancın %55’ini teklif eden Facebook, zamanla kazancın da yükseleceğini söylüyor. Şimdiye kadar geliştirdiği bağlantıların ve toplulukların trendlerini takip etme avantajı sayesinde “En çok konuşulanlar”, “İnsanları neler güldürüyor”, “Arkadaşlarım neleri izliyor” gibi filtreleme seçenekleriyle içerikleri doğru kitlelerle buluşturmayı ve erişimleri artırmayı vaat ediyor.

Facebook’u ayda en az bir defa ziyaret eden kullanıcıların 2 milyarı aştığı bilgisi mevcut. YouTubeda bu sayı 1,5 milyar civarında. Bu bilgiler ışığında Dijital Medya Analisti Glenn Hower, dijital üstünlüğü Facebook’un kazandığını söylüyor. Ayrıca kullanıcı hakkında toplanan verinin reklam giderini azaltma konusundaki avantajını da vurguluyor.

Ancak Facebook’un göğüslemesi gereken engeller de var. Canli videoların öngörülemezliği, platformun yayın politikasıyla çelişen içeriklerin filtrelenmesi gibi konularla mücadele etmesi gerekecek. Ayrıca rekabet de şiddetli: Twitter son zamanlarda spor ligleri, eğlence kanalları, Verge ve BuzzFeed Haberleri de dahil olmak üzere dijital medya şirketleri ile ortaklığa gitti. YouTube’un YouTube TV servisi de oldukça dişli bir rakip.

Facebook’un sadece arkadaşlarımızla değil, ailemizle hatta nine ve dedelerimizle de sosyalleştiğimiz bir ortam olduğunu göz önünde bulunduran Paul Verna, Y kuşağının ilgisini çekme konusunda YouTube’un daha avantajlı olacağını söylüyor. Ancak Facebook çatısı altına giren Instagram’ın bu sorunu bir şekilde aştığını da ekliyor.

Her durumda, kullanıcı sayısının yüksek oluşuyla Facebook, kullanıcı eğilimlerini analiz etme konusunda oldukça tecrübeli ve bu deneysel servisini en iyi şekilde değerlendirmesi muhtemel. Verna’nın yorumuna göre birkaç sene içinde her platform kendi özgün çizgisini bulacak ve YouTube’un reklam temelli baskınlığına karşılık Facebook abonelik bazlı bir çizgi izleyecektir. Bu şekilde her iki platform da başı çeken oyuncular olarak kalmaya devam edecektir. YouTube’un tahtını devretmesi ise şart değil, Facebook kendi tahtını yaratacak birikime ulaşacaktır.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.