btbilgi

E-ticaretin bir alt kolu olan online emlak satış, her geçen gün artan kanallar ve sağladığı kolaylıklarla hızla gelişmekte. Bu konudaki kapsamlı araştırmalardan biri günümüzde konut satış, satınalma, kiralama ve finansman bulma konularında tüketicilerin ne durumda olduğunu gayet güzel ortaya koyuyor. 2016’nın sonunda Avustralya, Kanada, Çin, Fransa, Malezya, Meksika, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık ve ABD olmak üzere 9 ülkeden 9 bin 9 kişi ile gerçekleştirilen bu çalışma dikkat çekici sonuçlar sunmakta.

Konut satınalmanın geleceği online çözümlerde

“Konut Sahibi Olma Eğilimleri: Konut Satın Almanın Geleceği” isimli bu rapor, HSBC Grubu tarafından gerçekleştirilmiş. Raporda yeni teknolojilerin bireylerin konut satın almada kullandıkları yolları temelden değiştirdiği ifade edilmiş. ‘Property Tech’ (Gayrimenkul teknolojileri) alanında yapılan yatırımların da bu talebe doğru orantılı şekilde yükselmesi bekleniyor. Gayrimenkul teknolojileri firmalarına sağlanan finansman 2012 yılında 221 milyon dolar iken, 2016 yılında 2 milyar doları aşmış durumda.

Rapora göre yakın zamanda konut satın alan bireylerin yüzde 89 kadarı araştırmayı online olarak yaptıklarını belirtmiş. Yüzde 86’sı ise konut fiyatlarını online olarak araştırdıklarını söylüyor. Potansiyel müşterilerin yaklaşık dörtte üçü (yüzde 74) finansman için online seçenekleri araştırdığını belirtiyor. Konut kredisi danışmanlığı konusunda aracı şirketler (yüzde 41) ve bankalar (yüzde 35) halen en güvenilir kaynaklar olarak görülürken, araştırmaya katılanların sadece yüzde 11’i konut kredisine ilişkin olarak chatbot araçlarına danışma fikrini benimsediğini söylüyor.

Emlak alanında insan satıcılar tercih edilmiyor

Konut satış süreçlerinin online ve dijital ortamlara kaymasındaki en büyük sebeplerden biri de, insanlarla uğraşmak istemeyişimiz. Araştırmaya bakılırsa yakın zamanda konut satın alan bireylerin yüzde 37’si emlak acenteleri, hukuk danışmanları, ev sahipleri dahil olmak üzere, pek çok insanla iletişim içerisinde olmayı satın alma sürecinin en stresli bölümü olarak tanımlıyor. Katılımcıların yüzde 27’si fiyat, yüzde 28’i ise hizmet ücretleri konusunda pazarlık yapmayı en stresli bölüm olarak belirtirken, yüzde 24’ü yasal süreçleri stresli buluyor.

Raporda fikirlerine yer verilen gayrimenkul teknolojileri uzmanı James Dearsley şu öngörüde bulunmuş: “Muhtemel alıcılar için büyük veri analizini kullanarak daha fazla gayrimenkul seçeneği sunan web siteleri yakın zamanda gittikçe daha sofistike bir yapıya sahip olacak ve geleneksel emlak acentelerinin büyük ölçüde yerini alacaklar. Gelecekte beğendiğiniz bir konutu ziyaret etmek kısa zaman dilimleri ile sınırlı olmayacak. Alıcılar daha fazla sayıda konutu değerlendirip seçeneklerini daraltabilecekler ve hatta satın almadan önce birkaç gün evin sanal bir versiyonunda yaşayıp deneyimleme imkânları olacak.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.