btbilgi

Ayrımcılığa karşı duruşlarıyla kadınların ve azınlıkların en mutlu hissettiği yerler arasında başı çeken üç şirket: Salesforce, Intuit, Facebook.

Çalışanların motivasyonu çalışma şartlarından önce şirket kültürüyle alakalı. Potansiyelini değerlendirecek şirketlere ulaşmak isteyen adaylar, başvurularında fırsat eşitliğini ön planda tutuyorlar. Bu bağlamda teknoloji endüstrisine odaklanarak, çalışanların şirketler hakkındaki değerlendirmelerini toplayıp raporlayan bir websitesi var: Comparably.

Comparably, kurulduğu günden bu yana işyerinde daha fazla şeffaflık ve fırsat sunmak üzere, çalışanların fikirlerini derleyip yayınlamakta. Mart 2016-Ağustos 2017 arasında aldıkları verilerin sonuçları ise kültüründe eşitliği ön plana çıkaran şirketleri gözler önüne serer nitelikte.

En sık rastlanan eşitsizliklerden biri olan cinsiyet ayrımcılığına karşı duran ilk on şirket şöyle sıralanıyor:

 1. Salesforce (82)
 2. Adobe (80)
 3. Intuit (80)
 4. T-Mobile (79)
 5. LinkedIn (79)
 6. Accenture (79)
 7. PayPal (78)
 8. Workday (78)
 9. Apple (78)
 10. Facebook (77)

Kadın çalışanların ilgili şirketlerdeki tecrübelerini 0 ile 100 arasında puanlamalarıyla oluşturulan listede Google‘ın eksikliği göze çarpıyor. Bir diğer liste ise ırk ayrımcılığını da kapsayan bir rapor.

 1. VMWare (81)
 2. Disney (80)
 3. LinkedIn (80)
 4. Salesforce (79)
 5. Intuit (79)
 6. Google (78)
 7. T-Mobile (78)
 8. Dell (78)
 9. Facebook (78)
 10. Symantec (77)

Her ne kadar Salesforce, Intuit, Facebook her iki listede de yer edinerek ayrımcılığa karşı duruşunu göstermiş olsa da, verinin sadece teknoloji endüstrisine odaklanan Comparably’de fikir beyan etmiş kısıtlı bir kitleye dayandığını göz önünde bulundurmak gerek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.