btbilgi

En iyi bilinen ressamlardan empresyonist Van Gogh, 1888-89 yıllarında Fransa’da ünlü tablo serisi “Ayçiçekleri”ni yaratmıştı. Şu anda bu serideki tablolar 3 kıtada 5 ayrı sanat galerisinde sergilenmekte. Fakat sanatçının ölümünden sonra ilk kez tüm Ayçiçekleri tabloları ilk kez sanal bir sergide yanyana görülebilecek. “Sunflowers 360” ismindeki bu sanal serginin yapılacağı yer de Facebook olacak.

3 farklı kıtadaki Van Gogh tabloları Facebook’da biraraya geliyorSanat meraklıları sergiyi Facebook üzerinden 360 derecelik çevresel video veya sanal gerçeklik gözlüğü Gear VR ile gezebilecek. Sanal sergiden yapılacak Facebook Live yayınlarında, müzelerdeki uzmanlar “Ayçiçekleri” ve Van Gogh hakkında daha fazla bilgi verecek. Sunflowers 360 sergisi için, Londra’daki Ulusal Sanat Galerisi, Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi, Philadelphia Sanat Müzesi, Münih’deki Neue Pinakothek ve Tokyo’daki Seiji Togo Anıtı Sompo Japonya Nipponkoa Sanat Müzesi birlikte çalışarak Facebook’la ortaklık yapmış.

Sergiyi sanal gerçeklik gözlükleri ile gezenler, her bir tabloyu 360 derece görebilmek için etraflarında dolaşabilecek. Ziyaretçiler tabloları incelerken, rehber uzmanlar da ayrıntılı bilgiler aktarcak. Sunflowers 360 sergisi, 14 Ağustos’ta her müzenin kendi Facebook sayfasında ve Gear VR resmi web sitesinden erişilebilir. Açılış günü, serginin oluşumunda yer alan 5 galeri sırayla Facebook Live üzerinden 15’er dakikalık canlı yayın yaparak “Ayçiçekleri” tablolarını inceleyecek. Facebook Live yayınları, Türkiye saati ile 19.50’de Londra’daki Ulusal Sanat Galerisi ile başlayacak.

3 farklı kıtadaki Van Gogh tabloları Facebook’da biraraya geliyor

Türkiye saatiyle Facebook Live yayınları zaman tablosu:

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.