btbilgi

Robotları keyifle izlerken çoğu zaman onların birer amaç için tasarlandığını unuturuz. İşlerimizi kolaylaştıran, bizim için imkansız olan başarılara olanak yaratan bu araçların tasarım süreçleri titizlikle çalışmayı gerektirir. Carnegie Mellon Üniversitesi’nden bir grup araştırmacının robot tasarlamayı basitleştiren çalışması, teleskobik tasarımlarıyla robotları izlemeyi sevenleri de hipnotize edeceğe benziyor.

Çalışmanın sonuçlarına göre robot tasarım algoritmaları, önerilen şekilleri bükülebilen, dönebilen, uzayıp kısalabilen karmaşık teleskobik yapılara dönüştürerek robot tasarımına yardımcı olabilir. Bu algoritmalarla pratik bir barınaktan bacaklarını, kuyruğunu, kafasını içeri çekerek hacim küçültebilen bir kertenkele tasarımına kadar farklı karmaşıklıkta tasarımlar yapmak mümkün ve hazırladıkları tasarım aracı sayesinde oldukça basit.

teleskobik robot

Proje yönetici yardımcısı Chris Yu, Digital Trends’e yaptığı açıklamada sistemi şöyle anlattı: “Metodumuz üç boyutlu uzayda verilen bir eğriyi alır, bu eğriye mümkün olan en yakın şekilli teleskobu üretir. Bu metodla yapı tasarlamak isteyen bir kullanıcı dilediği şekli temsil edecek basit çizgiler çizer. Algoritma bu çizgileri, kabuğundaki kaplumbağalar gibi kendi içine katlanabilen fonksiyonel teleskobik şekillere dönüştürür. Küresel, halka şeklinde ve sarmal teleskoplarla çalışmak mümkün.” Araştırmacılar bu algoritmaları kullanarak dinozor ve ağaç gibi karmaşık yapılar yaratmayı başardı.

Teleskobik tasarımın avantajları arasında başı çeken, hacim küçültebilmesi sayesinde depolama ve taşıma kolaylığı. Üstelik ihtiyaç duyulduğunda eski haline döneceğini bilmek de fonksiyonelliğini koruyacağı anlamına geliyor. Teleskop özelliğini başka pek çok senaryoya dahil etmek mümkün. Örneğin arama kurtarma çalışmalarında dar alanlara girmek için küçülebilen, uzayarak engelleri aşabilen bir robot oldukça kullanışlı olacaktır.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.