btbilgi

Rastgele sayılar üretmek bizim için bir zar yuvarlamak kadar kolay olsa da bilgisayar sistemlerinin bu basit işi yapması oldukça karmaşık algoritmalar gerektirir. Northwestern Üniversitesi’nden bir çalışma, kriptolojinin rastgele sayı üretme yükünü hafifletecek güvenilir ve kompakt bir rastgele sayı üreteciyle çıkageldi: Karbon Nanotüp Doğruluklu Rastgele Sayı Üreteci.

Geleneksel yarıiletken materyalden farklı olarak çözelti işlemli materyal avantajlarını kullanan nanotüpler, giyilebilir teknoloji ve IoT sensörleri gibi uygulamalarda aranan esnekliği sağlıyor. Halen rastgele sayı üretmede yazılımsal ve donanımsal yaklaşımlar kullanılmakta. Ancak iki yaklaşım da henüz giyilebilir teknoloji gibi mikro boyutlu uygulamalarda kullanılabilirliğini kanıtlamış değil. Yazılım temelli yaklaşım gerçek bir rastgelelik sağlamadığı için kötü niyetli saldırılara karşı açık. Donanım temelli yaklaşım ise doğruluklu sonuç verdiği halde ebatları ve hantallığı dolayısıyla cazip değil.

Northwestern’ün çözümü ise donanıma farklı bir yaklaşımla, statik ‘random-access memory’ (RAM) hücresi yazmakta kullanılan yarıiletken karbon nanotüp içeren mürekkep üzerine yoğunlaşıyor. Termal gürültüden elde edilen rastgele sayılar donanımın doğruluğunu sağlarken yazılım kadar da kompakt bir sonuç sağlıyor.

Northwestern Üniversitesi’nden nanomateryal uzmanı Mark Hersam, Digital Trends’e verdiği ropörtajda çözelti işlemli rastgele sayı üreteci çalışmalarının ölçeklenebilir ve tekrarlanabilir olduğunu söyleyerek pek çok kapsamlı güvenlik uygulamasının bu çalışma üzerine inşa edilebileceğini belirtiyor.

Sayıların rastgeleliği NIST istatistiksel test paketi ve Test01 yazılım kütüphanesi gibi protokollere tabi tutularak ölçülüyor. Karbon nanotüp teknolojisini rastgelelik testlerini geçmiş bir şekilde iş başında görmek için hala yapılacak şeyler olmakla birlikte, bu gelişme güvenliği önemseyenler için oldukça heyecan verici.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.