btbilgi

Eğer sokakta önünüzden şoförsüz bir otomobil geçerse ne yapardınız? Henüz birçok ülkede kendi kendine giden otomobillerin halka açık trafik alanlarında denemelerine izin verilmiyor. Acaba böyle bir araca insanlar nasıl tepki verir? ABD’deki Virginia Tech Üniversitesi araştırmacıları insanların otonom otomobil tepkilerini ölçmek için çok ilginç bir uygulama yapmışlar.

Normal bir otomobil alıp, şoför koltuğuna da araba koltuğu kılığına girmiş gizli bir görevliyi yerleştirmişler. Görevlinin üzerindeki koltuk görünümlü kaplama sayesinde, dışarıdan şoför mahalline bakıldığında arabayı kullanan kimse yok zannediliyor. Halbuki görevlinin sadece üst kısmın kıyafetli. Koltuk görünümlü kaplama altından dışarıyı görebiliyor ve ellerini kıyafetin altından çıkartıp direksiyonu idare edebiliyor.

Araştırmacılar bu aracı trafiğe çıkartıp halkın tepkilerini gizli kameralar ile gözlemlemişler. Kaydedilen videolardan birinde bir kişinin dikkat kesilip “Bu bir otonom otomobil mi?” diye sorduğunu farkedebilirsiniz. Aslında bu araştırma sokaktaki halkın otonom araçlar ve bunların deneme şartları ile ilgili, henüz ne kadar bilgisiz olduklarını da gösterir nitelikte.

Eğer şehrinizde kendi kendine gidebilen araç denemesi yapılmasına izin varsa bile, bu araçların içinde en az bir insan görevlinin bulunması her koşulda zorunludur. Otonom arabalar test aşamasındayken insansız şekilde trafiğe çıkmalarına dünyanın hiçbir yerinde izin verilmiyor. Trafikte ne olacağını asla bilemezsiniz ve insan müdahalesi hala ender durumlarda da olsa gerekebiliyor.

İnsanların atladıkları bir başka nokta ise araştırmada kullanılan aracın özel otonom sürüş donanımlarına sahip olmaması. Bu donanımlar çeşitli kameralar, radar, LIDAR (lazerle tarama) ve benzeri sensörler anlamına geliyor. Araçların çevrlerini ve trafiği takip etmelerine yarayan bu ek donanımlar genelde test araçlarının dışında ve kolayca ayırtedilir biçimde monte ediliyorlar.

Çalışma boyunca, denemelerin yapıldığı Arlington şehrinde epey kişi şaşkınlığa düşmüş, video çekip Twitter’da paylaşanlar da var. Ama içlerinde daha meraklı olanları araca yaklaşıp şoför koltuğuna bakınca durumu anlayıp, bunu bir kamera şakası zannederek gülüp geçiyorlar. Fakat bu araştırma yakın gelecekte otonom otomobiller trafiğe çıkmaya başladığında insanların olası yaklaşımlarını belirlemek için ilginç ve eğlenceli bir proje olmuş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.