btbilgi

Dünya yörüngesinde birçok gözlem uydusu var. Çok çeşitli araçlarla dünyamızı tarayan bu uydular farklı veriler yollayarak gezegenimizi daha iyi tanımamızı sağlıyorlar. Bu uyduların en gelişmişlerinden biri de hiperspektral versiyonlar. Bir hiperspektral uydu sayesinde normal gözle veya kamerayla göremeyeceğimiz şeyleri yakalamak mümkün. Bu görüntülerdeki renkler sayesinde dünya üzerindeki yaşam, canlılar ve şehirler hakkında birçok bilgi edinebiliyoruz.

Yörüngede çok fazla hiperspektral uydu bulunmuyor ve şimdi en gelişmiş olanlarından biri devre dışı kaldı. NASA’nın tasarladığı Hyperion uydusu bu sene içinde görev süresini tamamladı. Şimdi bu görevi Satellogic isimli bir özel uydu üreticisi üstlenmek istiyor. Firma bu alanda pek iddialı, 2020 yılına kadar yörüngeye 300 civarında spektroskopik uydu atmayı planlamış. Henüz 3 tane uydusu yörüngede; iki uydu daha Eylül’de fırlatılacak, 2018’de 12-18 adet arası, 2019’da ise 60 tane daha. Ve bu uydulardan elde edilecek tüm verileri bedavaya vermeye niyetliler.

Satellogic’in hiperspektral uyduları, 450-850 nanometre arasındaki dalga boylarından 30 farklı foton algılama yeteneğine sahip. Bu da farklı ışık huzmeleri ile farklı molekülleri saptama ve görüntüleme demek. NASA’nın kullandığı Hyperion uydusu ise 400-2.500 nanometre arasında 200 farklı banttan gözlem yapabiliyormuş. Hyperion 12 aylık görev süresini 17 yıl ile fazla fazla tamamladıktan sonra, 40 yıl içinde yavaş yavaş atmosferin üst katmanlarına yaklaşarak kendini yokedecek.

Bir hiperspektral uydu bir araziye baktığında moleküler yapısını size renk şemaları ile kolayca aktarabilir. Wired sitesi bu konuda şöyle bir örnek vermiş: Bir mısır tarlasına hiperspektral uydu ile baktığınızda, yapraklardaki moleküllerin renkleri ile hangi bitkide ne kadar magnezyum birikmiş, hangi bitkiler daha canlı, hangileri daha iyi su alıyor, zehirli tarım ilacı kullanımı veya hastalık yayılması gibi şeyleri öğrenmeniz mümkün. Bir başka örnek olarak, eriyen buzullar kızılötesi dalga boyunun yakınlarında enerji salınımı yapıyorlar ve bunu normal bir uydu ile görmek mümkün değil.

NASA’nın hiperspektral uydu görevini Satellogic devir alıyor

Peki Satellogic firması bu kadar değerli verileri neden herkese açmak istiyor? Kurucusu Emiliano Kargieman bunu şu sözlerle açıklıyor: “Son dönemlerde uzay araştırmaları sektörüne yapılan yatırımların azaldığını düşünüyoruz. Bu konuda birşeyler yapmaya sorumlu hissettik.” Firma ne kadar çok kişiye veri sunarsa, bu verilerin kullanım alanı ve yaratıcı iş yaklaşımları o kadar artacak. Mesela uydular Dünya üzerinde ne kadar çok alanı tarayabilirlerse, küresel ısınmanın etkileri ile ilgili o kadar çok bulgu elde edilecek. Satellogic bir nevi gelecekteki müşterilerine yatırım yapıyor denilebilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.