btbilgi

Amazon son önemli hareketi olan Whole Foods satınalmasının üzerine oturup beklemiyor. Patent üzerine patent alıyor ve lojistik alanında çığır açabilecek fikirleri resmileştiriyor. Tabi ki firmaların aldığı her patent gerçekleşecek anlamına gelmiyor. Ama patentlerdeki deli fikirlerin bazılarına bakıp gelecekte neler görme ihtimalimiz olduğunu düşünmek bile heyecanlı.

CB Insights sitesi takip ettiği Amazon patentlerinden lojistik ile ilgili olanlarını sıralamış. Aralarında drone taşıyıcı zeplinlerden, arı kovanı tasarımlı dağıtım merkezlerine kadar ilginç tonla şey var. Firmanın burada yapmaya çalıştığı müşterileri web sitesinden sipariş verdiği andan itibaren en kısa sürede ısmarlanan ürünleri kendilerine ulaştırmak. Amazon 2016’de bu alanda 78 patent için başvurmuş, bu da bir rekor sayılabilir. Bakalım bu yönde ne türden fikirler patente dönüştürülmüş.

İnsansız uçan araçlar için mobil depo tesisleri

Amazon’dan uçuk kaçık ama yenilikçi lojistik patentleri

Başvuru: 1 Mart 2017 / Kabul: 1 Ağustos 2017
Bu patent çok basit olarak tren-depolar ve onlardan havalanan uçan drone’ları anlatıyor. Bu taşıyıcılar çok satılan ürünleri konteynerlerde barındıracak ve ülkenin çeşitli yerlerinde tren hatlarında konuşlandırılacaklar. Siparişler bu mobil depolardan drone’lara yüklenecek ve teslimatı drone kendi kendine giderek yapacak. Bu trenler sadece depo olarak değil, çeşitli altyapı ve teknik servis görevleri için üs görevi de yapabilir. Böylece drone ve diğer ekipmanların yolda tamiri söz konusu olabilir.

İnsansız uçan araçlar için çok katlı dağıtım merkezleri

Amazon’dan uçuk kaçık ama yenilikçi lojistik patentleri

Başvuru: 18 Aralık 2015 / Kabul: 22 Haziran 2017
Bu lojistik patenti ürün teslim eden drone araçlar için, bir arı kovanını andıran bir otomatize dağıtım noktası tarif ediyor. Bu merkez çok katlı ve çok odalı bir yapı içermekte. En alttan mal girişi yapılmakta, sipariş edilen paketler üst katlardaki uçan drone yuvalarına aktarılmakta. Drone’lar buradan aynı arılar gibi havalanıp teslimatları gerçekleştirecek. Ayrıca kovana giren drone’ların zarar görmeden yerleşmesi için ağlar ve ağır yüklerde havalanmayı kolaylaştırmak için kaldırıcı vantilatörler bile düşünülmüş.

İnsansız uçan araçlar için havadan dağıtım merkezi

Amazon’dan uçuk kaçık ama yenilikçi lojistik patentleri

Başvuru: 22 Aralık 2014 / Kabul: 5 Nisan 2016
Bu da önceki patentlerin benzeri bir fikre sahip ama uçan bir dağıtım merkezi anlatmakta. Havada yaklaşık 15 kilometre yüksekte gezinecek dev zeplinler, pratik bir dağıtım merkezi görevi görecek. Daha küçük zeplinler ise ana dağıtım noktalrından havadaki tesise mal taşıyacak. Yine uçan drone’lar kullanılarak belli bir bölgedeki siparişler hızlıca dağıtılabilecek. Dev zeplin şeklindeki dağıtım merkezi, gerekli görüldüğünde daha yoğun siparişlerin gerçekleştiği alanlara hareket edecek.

Geçici mobil dağıtım merkezleri

Amazon’dan uçuk kaçık ama yenilikçi lojistik patentleri

Başvuru: 21 Mart 2014 / Kabul: 24 Eylül 2015
Bu patent ise ana depolardan belli miktar ürün yükleyecek ve belli bölgelerde geçici dağıtım merkezleri oluşturacak araçlardan bahsetmekte. Patentte bu yöntemin gıda gibi son kullanım tarihi yakın ürünlerin çabuk dağıtımı için kullanılabileceği ifade ediliyor. Geçici dağıtım merkezleri üzerinden daha küçük araçlar kurye veya kargo işlevi yapıp teslimatları gerçekleştirecek.

İnsansız uçan araçlar için çok işlevli docking istasyonları

Amazon’dan uçuk kaçık ama yenilikçi lojistik patentleri

Başvuru: 18 Aralık 2014 / Kabul: 27 Aralık 2016
Amazon’un lojistik fikirlerinde uçan drone’ların bolca kullanıldığını görebiliyoruz. Bu seferki patentte teslimat yapan uçan drone araçların iki paket arasında hızlı şarj olmasını sağlayacak noktalar ele alınmış. Bu noktalar elektrik direkleri veya sokak lambalarının tepesindeki özel iniş/kalkış platformları olabiliyor. Ayrıca bu noktaların müşterileri için pratik birer teslim alma noktası olma ihtimali de atlanmamış.

Sualtı depolama ve ulaştırma

Amazon’dan uçuk kaçık ama yenilikçi lojistik patentleri

Başvuru: 28 Eylül 2016 / Kabul: 18 Nisan 2017
Depoların dikey veya yatay büyümesi yerine, alternatif bir fikir de yer altına, daha doğrusu sualtına doğru büyümesi de mümkün. Amazon’un bu patenti su geçirmez paketlerin havuzlarda, nehirlerde veya göllerde depolanması gibi orijinal fikirler öne sürüyor. Ayrıca su geçirmez yüzen paketlerin nehirler boyunca bir dağıtım merkezinden diğerine yollanması da anlatılmış. Patentte aktarılan bir diğer fikir ise yüzen ve üzerinde sinyal verici olan paketlerin belli noktalarda denize atılması ve alıcının tekne ile gelip teslim alması.

Modüler, çok işlevli akıllı lojistik robotları

Amazon’dan uçuk kaçık ama yenilikçi lojistik patentleri

Başvuru: 13 Şubat 2015 / Kabul: 23 Mayıs 2017
Yine robotlardan bahseden bir patent daha, bu sefer sabit bir robot gövdesine takılıp çıkartılabilecek modüler bir aksesuar üstyapısından bahsediliyor. Robotlar farklı işler için farklı donanımlar takılarak görev yapacaklar. Aynı robot raf yükleme için özel bir kol veya paket taşıma için ayrı bir parça takabilecek. İşi biten aksesuar genel bir istasyona bırakılacak ve ihtiyacı olan başka bir robot tarafından alınacak.

Otomatize depolarda robot/insan iletişiminin artırılması

Amazon’dan uçuk kaçık ama yenilikçi lojistik patentleri

Başvuru: 17 Mart 2015 / Kabul: 16 Mayıs 2017
Bu patent robotların yoğunlukla çalıştığı depolarda insan görevlilerin herhangi bir görünmez kazaya yol açmamaları için bazı öneriler getiriyor. Mesela depoya giren insan görevlilerin devamlı RFID sinyali yayan kıyafetler giymesi ve robotların operasyon bölgesinde RFID sinyali alınca yavaşlayıp durmaları gibi. Amazon’un depolarında görevli robotların sayısının 45 bini geçtiği düşünülürse, firmanın bu gibi konulara kafa yorması çok normal.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.