btbilgi

Depresyonda olan kişileri ilk bakışta bazen doktorlar bile teşhis edemeyebiliyor. Ama bazı bilinçaltı dışavurumları var ki, doğru bir göz buradan ne hissiyatta olduğunuzu anlayabilir. Teknolojinin en verimli kullanım alanalrından biri de burada ortaya çıkıyor. Yapay zeka algoritmaları ses tonunuzdan, gezdiğiniz yerlerdev veya kısa mesajlardan ruh halinizi tahmin etmeye yarayabilir. Yeni bir algoritma da Instagram’a koyduğunuz fotodan depresyonda olup olmadığınızı çözmeye çalışıyor.

Makine öğrenme teknikleri ile eğitilen algoritma, yapılan ilk aşama testlerde yüzde 70 oranında başarılı olabilmiş. Halbuki Fast Company’nin verdiği bilgiye göre, bazı medikal araştırmalara bakılırsa uzman doktorlar bile belli sorular sormadan ya da tıbbi testler yaptırmadan hastanın depresyonda olduğunu yaklaşık yüzde 40-42 oranla doğru tahmin edebiliyor.

Araştırmacılar algoritmayı geliştirirken depresyondaki hastaların vakalarını örnek almışlar. Bu kişilerin çektikleri fotoğraflarla, depresyonda olmayan kişilerin benzer fotoğrafları karşılaştırılarak analiz edilmiş. Yapay zekaya yeteri kadar örnek vaka yüklendikten sonra da, Instagram’dan fotolar verilip, çeken kişinin ruh durumunu tahmin etmesi istenmiş. Varılan sonuçlara göre, depresyondaki kişilerin fotoları daha mavi ve gri genel tonlara sahip. Ayrıca depresyondaki kişiler insan fotoğrafları çekmeyi çok sevmiyorlar. Ayrıca depresyondaki bireyler Instagram filtreleri kullanmaya daha az meyilli.

Çektiğiniz fotoya bakıp depresyonda olduğunuzu anlayan algoritma

Algoritma bu şekilde bir kullanıcının tüm foto arşivini zamana bağlı şekilde analiz edip, teşhisten önce bile despresyonda olup olmadığını yüksek doğrulukla saptayabiliyor. Henüz geniş ölçekli denemeler yapılmamış, ilk aşama testler 166 Instagram kullanıcının fotoları üzerinden gerçekleştirilmiş. Yani daha alınacak çok yol var. Ayrıca böyle bir analiz yapabilmek için Instagram kullanıcısının izninin alınması da etik olarak gerekiyor. Ama araştırmacılar teknolojinin doğru yönde gelişmekte olduğuna inanıyorlar.

Bu çalışmanın daha garanti sonuç veren versiyonları sadece depresyonu değil, intihar eğilimini veya suça meyili de saptamada kullanılabilir. Her ne kadar bunlar saptaması çok daha zor rahatsızlıklar demek olsa bile, doktorların her türlü modern desteğe ve araca ihtiyaçları var.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.