btbilgi

Virgin Galactic özel sektörün uzay yarışındaki en önemli isimlerden biri. Virgin Group’un kurucusu vizyoner girşimci Charles Bronson’un kurduğu firma, VSS Unity ismindeki uzay gemisinin altıncı test aşamasını başarıyla tamamladı. Firmanın uzay yolculuğu çözümü, uzay aracını atmosferin sınırına kadar geleneksel bir uçakla havalandırmak. Uzay aracı bu noktadan sonra kendi roketleri ile kolayca atmosfer dışına çıkıp yörüngeye girebilecek.

Firmanın son testi, VSS Unity’nin roket kullanılarak yapılacak gerçek uçuş testinden önceki son deneme oldu. Bu testte Unity’nin ana gemisi olan VMS Eve uçağı, gerçek bir uçuşta kullanılacak tüm roket yakıtı ve gerekli malzeme ile havalandı. Eve bu şekilde 12 kilomtreye yükseldi ve VSS Unity’nin kalkış noktasına vardı. Bu noktada ana gemiden ayrılan Unity havada gerekli testleri tamamladı ve süzülme tekniği ile yere iniş gerçekleştirdi.

Virgin Galactic son testi ile uzaya bir adım daha yaklaştı

Bu şekilde Virgin Galactic araçlarının kuru kalkış testleri tamamlanmış oldu. Firmanın bundan sonraki hedefi roketli kalkış için kalan testleri tamamlamak. Genel müdür Mike Moses tüm test yönergelerinin 10 uçuşta tamamlanacağını ifade ediyor. Moses ilk roket denemelerinin 2017 içinde yapılacağını da belirtmekte. Roketli testlerde önce Mach 1 hızına çıkış denenecek, ardından yavaş yavaş menzil ve yükseklik artırılacak. Tüm denemeler ideal koşullarda sonuçlanırsa, belki gelecek sene bir yörüngeye giriş denemesi bile görebiliriz.

Virgin Galactic yaptığı açıklamada daha şimdiden uzay turizmi için 700 müşterinin listede sıra beklediğini söylüyor. Firmanın ilk uzay aracı SpaceShipTwo hazır olduğunda bu müşteriler sırayla uzaya çıkacaklar. Uluslararası Uzay İstasyonu’na ziyaretler için henüz zaman var belki, ama bu şanslı kişiler Dünya’yı tüm güzelliği ile yörüngeden görecek ilk sivil astronotlar olma şansını yakalayabilirler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.