btbilgi

General Motors (GM) birçok rakibinden önce otonom taksi hizmetini sokaklarda denemeye başlamış bile. San Francisco’da kullanıma sunulan yeni servis Cruise Anywhere şimdilik sadece GM çalışanlarına açık. Çalışanlar haftanın 7 günü akıllı telefonlarındaki özel uygulama ile kendilerine bir robot taksi çağırabiliyorlar.

Cruise Anywhere firmanın toplu taşımaya en yenilikçi yaklaşımlarından biri. Fakat görüldüğü kadarı ile gayet sıcak karşılanmış. San Francisco bölgesinde yaşayan GM çalışanlarının henüz yüzde 10’u bu servisi kullanıyor. Fakat çalışanların servisten yararlanmak için uzunca bir bekleme listesi oluşturdukları da, Tech Crunch sitesi tarafından bilgi olarak verilmiş. Çalışanlar özel taksileri gibi kullandıkları servis sayesinde kendi araçlarını trafiğe çıkartmaya gerek duymuyorlar.

Henüz testler küçük bir bölgede yapılıyor olsa bile, GM’in bu servisi test amaçlarının ötesinde gördüğü de iletilmekte. Yani Cruise Anywhere yakın gelecekte gerçek ve tam zamanlı bir araç paylaşım servisi haline dönüşebilir. Testler sırasında ağa bağlı araç sayısı henüz az ama birkaç ay içinde 100 aracın üzerine çıkacağı tahmin ediliyor. Kullanılan araçlar ise Chevrolet Bolt model elektrikli arabalar. Bu arabalar otonom hale getirilmek için sensörler, kendi kendine sürüş bilgisayarları ve yazılımları ile donatılmış. Verilen hizmetin büyük kısmı aracın kendi kendine gitmesi ile sağlanıyor ama GM arada bir acil durumlarda yolcunun direksiyona veya kontrollere müdahale etmesinin gerekli olabildiğini de ifade etmiş.

GM’in otonom taksi servisi Cruise Anywhere hizmete başladı

Verilen bilgilere göre bir GM çalışan 3 haftada servisi 60 kere kullanmış ve evine süt almaya bile bu otonom araçlarla gitmiş. Bu da GM için hızla artan kullanıcı deneyimi verisi demek. Çalışanlar Cruise Anywehere araçlarını kısa sürede ne kadar çok kullanırsa, bu deneyim bilgisi o kadar çabuk artacak. Böylece servis halka açıldığında sorunları büyük ölçüde giderilmiş olacak. Fakat henüz herkese ne zaman açılacağı veya başka hangi şehirlerde devreye gireceği belli değil, testler bir süre daha çalışanlarla devam edecek deniliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.