btbilgi

Sosyal medya araçlarına çok ilginç ve yenilikçi bir yöntem eklendi. Skrite isimli akıllı telefon uygulaması sayesinde gökyüzüne mesaj yazabilir, foto yükleyebilir ve bunu dünyanın her yerindeki insanlarla paylaşabilirsiniz. Skrite bunu artırılmış gerçeklik teknolojisini elimizin altına sererek yapıyor. Firmanın kendi deyimi ile “Gökyüzü bir sınır değil, aşılması gereken bir engel”…

Uygulama içinden aynı Tweet mesajları gibi bir ‘Skrite’ mesajı yazabiliyorsunuz. O anda bulunduğunuz yerde akıllı telefonunuzu gökyüzüne çevirin, uygulama içinden istediğiniz mesajı yazın veya çiziktirin. Kaydedin ve gökyüzünde bir iziniz olsun. Telefonların jeolokasyon özelliğini kullanan bu uygulama, kullanıcıların belli bölgeleri sahiplenmelerine fırsat tanıyor. Kullanıcı gökyüzünde belli bir yeri kullanıma soktuğu anda onun adı veriliyor. Bir bölge içinde en fazla 25 Skrite mesajı bulunabiliyor.

Firması buna “artırılmış gerçeklik ile ışınlanma” diyor ama pazarlamacılar ve markalar biraz endişeli. Brand Channel’ın bir yazısında bu tekniğin bir markanın açık hava reklamının üzerine mesaj bindirme yöntemi ile, çirkin veya olumsuz kullanımlara açık olduğu ifade edilmekte. Rakip markalar birbirlerine gökyüzü mesajları ile taş atabilir veya karalama mesajları yollayabilirler. Başka bir taraftan bakılırsa, bu uygulamanın kullanıcıları kısa süre sonra gökyüzündeki her noktanın pizza, otomobil veya emlak reklamları ile dolduğunu farkedebilirler.

Gelecekte artırılmış gerçeklik gözlükleri veya göz implant’leri yaygınlaştığında, herkes gerçek ve sanal dünyaların birleşimine şahit olabilecek. Skrite bunun küçük ve masum bir versiyonu, ama başımıza neler geleceğinin de güzel bir örneği. Bir başka örnek olarak da akıllı telefonlardaki artırılmış gerçeklik oyunu Pokemon Go çılgınlığı verilebilir. Aşağıda Keiichi Matsuda tarafından tasarlanmış bir Hyper-Reality (Hiper-Gerçeklik) videosu bulabilirsiniz. Acaba gelecekte yaşam böyle mi olacak? Sokaklarda dolaşırken sanal manzaralar görebilecek miyiz?

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.