btbilgi

Gen düzenleme aracı CRISPR her gün bir başka yeni fikrin gerçekleşmesine yol açıyor. Bu yenilikçi fikirlerinden biri de genetik olarak modifiye edilmiş deri yamaları üreterek, diyabet rahatsızlığı yaşayan kişilere insülin iğnesine bir alternatif oluşturmak. Araştırmacılar ilk testleri fareler üzerinde denemiş ve başarılı olmuşlar bile.

Tip 2 diyabet vakalarında aşırı insülin kullanımı yüzünden kilo alma ve nihayetinde insülin direnci gösterme sıklıkla yaşanan bir durum. Araştırma ekibi bu türden sorunlar yaşayan farelere CRISPR ile genetik yapısı düzenlenmiş yamalar yerleştirmiş. Bu deri yamaları insülin hormonu üretimini hem tetiklemiş hem de üretimin düzenlenmesine yardımcı olmuş. Biliminsanları aynı tekniğin başka metabolik hastalıklarda da işe yarayabileceğine inanıyorlar.

CRISPR ile insülin iğnesi yerine genetik deri yaması geliyor

Bu çalışmanın sonuçları diyabeti tedavi etmiyor ama hastaların yaşam kalitesini artırabilir. Araştırmacılar bu amaçla ‘glucagon benzeri peptide-1’ (GLP-1) hormonunu yaratmışlar. Bu yapay hormon önce insülin üretimini tetikliyor, ardından da kanda bulunan fazlalık glükozun atılmasına yardımcı oluyor. Üretilen deri yamalarının yüzde 80’i insülini olması geektiği oranda düzenlemeyi başarmış. Etkili oldukları süre ise yaklaşık 4 ay olarak saptanmış. CRISPR teknikleri kullanılarak GLP-1’in etki süresinin artırılabileceği de düşünülmekte.

Bu denemenin laboratuvar ortamında yapılmış olması, ilk başlangıç için yeterli. Fakat denemelerin özellikle genetiği değiştirilmemiş, normal fareler üzerinde başarılı olmuş olması da yakın gelecekte pratik tıbbi uygulamaların başlaması için olumlu bir durum kabul ediliyor. Uygulama henüz insan denemelerine hazır değil ama bir kez başarılı olunursa, hemofili gibi başka hastalıkların tedavisinde de kullanımı denenebilir.

Çalışmanın raporu ve sonuçlarını ‘Cell Stem Cell’ dijital jurnalinde bilimsel makale formatında bulabilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.