btbilgi

Otomobil üretim bantlarında robot kullanımı çok uzun süredir uygulanıyor. Fakat genelde insan çalışanlar ve robotlar aynı yerlerde iş yapmıyorlar. Robotların hızlı ve keskin hareketleri, sert gövdeleri ile birleşince insanlar için tehlike oluşturabiliyor. Ayrıca bu robotlar genelde hareket alanları içine giren insanları algılayıp kendi kendilerine durmaya ayarlanmamış. Çünkü insanların zaten bu alanda bulunmamamsı gerekiyor. Ama Audi markasının fabrikasında yeni nesil bir robot işçi, insanlarla içiçe çalışacak şekilde test edilmekte.

Markanın Almanya Ingolstadt’ta bulunan üretim merkezinde devreye alınan KLARA adlı robot, Audi RS5 Coupe modelinin üretim bandında çalışıyor. KLARA adını “Robot destekli yapışkan uygulaması” anlamına gelen Almanca ifadeden almakta. Bu robot üretim bandında arabaların karbon fiberle güçlendirilmiş polimerden (CFPR) üretilen tavanlarının takılma aşamasında görev almış durumda. Audi RS5 Coupe için seçenekli sunulan CFPR tavan benzer tavanlardan daha büyük, o yüzden de hassas şekilde uygulanması insan işçiler tarafından mümkün olmuyor.

İnsan ile robot akıllı Audi fabrikasında yan yana

İnsan-robot işbirliği (HRC) adı verilen üretim modelinde KLARA, arada bir koruyucu bariyer olmadan mesai arkadaşıyla sorunsuz bir şekilde yan yana çalışabiliyor. Üretim durağında bulunan bir çalışan CFPR tavanı döner bir tabla üzerine yerleştiriyor. Sonrasında KLARA’ya bir düğmeye basarak “haber veriyor”. Haberi alan KLARA da, 5 metreden uzun bir hat boyunca yapışkanı kusursuz bir biçimde tavana uyguluyor. Robot tavanın hazır olduğunu bildirince de, çalışan tavanı otomobilin üzerine takıyor.

Audi için insanların robotlarla yan yana çalıştığı noktalarda öncelik insan güvenliğinde. KLARA her an bir çalışanın kontrolü altında, yapışkan uygulaması insan işçinin müdahalesiyle başlıyor ve gerektiğinde anında durdurulabiliyor. Robotun üzerinde hareket ve dokunma sensörleri bulunmakta. Bu sayede kendisine bir insan temas ettiğinde anında algılayıp operasyonunu durduruyor ve kapanııyor. Ayrıca KLARA’nın üzerindeki bir ışıklı halka var ve bu da insan işçilere o anda çalışmakta olduğunu ifade ediyor, ayrıca bir aksaklık halinde de kırmızı yanarak haber veriyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.