btbilgi

Kendi kendine gidebilen arabalar yaratmak için, tüm büyük teknoloji ve otomotiv firmaları testler yapıyor. Ama geliştirilen tüm teknolojilere, tüm sensörlere, tüm kameralara ve algoritmalara rağmen insan hala bu alanda üstün durumda. Michigan Üniversitesi’nden araştırmacı Brandon Schoettle bu konuda yaptığı çalışmada otonom arabaların epey yol katetmeleri gerektiğini ortaya koyuyor.

Schoettle raporunda “Şu andaki otonom araba teknolojisi ile karşılaştırılınca, 16 yaşında veya 90 yaşında bir şoförün kullandığı arabada çok daha güvende olursunuz. Ama tabi ki en iyisi orta yaşlarında, deneyimli, dikkatli bir şofördür” diyor. İnsanların yapay zekalara göre dezavantajları da var. Sarhoş, uykusuz veya arabadaki bağrışan çocuklar yüzünden dikkati dağılmış şoförler ciddi kazalara yol açabiliyorlar. Ayrıca araba kullanmayı zorlaştıran çeşitli bedensel rahatsızlıklar veya görüş yetisinde azalmalar da dikkate alınması gereken faktörler.

Raporda tüm bunlarla, otonom araç teknolojilerinin sınırlamaları karşılaştırılmış. Arabalar yolu, çevreyi ve trafiği izlemek için çeşitli cihazlardan gelen anlık verilerin bütününü analiz ediyorlar. Kameralar (normal görüş), stereo kameralar (derinlik tarama), uzun/orta mesafe radarları (kötü havada uzağı saptama), kısa mesafe radarları (yakındaki araçları, nesneleri ve yayaları görme), LIDAR (lazer ile mesafe ve nesne tespit) gibi cihazlar kullanılmakta.

Otonom araçlar hala bozuk şerit çizgilerini takip etmekte zorlanırken, insan şoförler algı ve otomatik bütüne tamamlama yetenekleri ile genelde sorun yaşamazlar. İnsan şoför bir kedi ile plastik bir şişeyi kolayca ayırtedebilirken, otonom arabanın beyni için henüz aynı şeyi söylemek zor. İnsanlar bir kez arabalarının boyutuna alıştıklarında çevredeki nesnelere değmemek kolaylaşıyor, fakat kendi kendine giden araçlar elektronik cihazların hassasiyetine bağımlılar. Bu cihazlarda oluşabilecek herhangi bir arıza arabanın karar verme yeteneğini de olumsuz etkileyebiliyor.

Nihayetinde rapor insan beyninin işlem kapasitesinin hala bir makinenin gücünden daha fazla olduğunu savunuyor. İnsan beyni aynı anda çok fazla veriyi birden doğru şekilde analiz etmede daha iyi durumda. Karmaşık, bozuk veya yıpranmış tabelaları analiz etmek veya arabalarla akrobatik hareketler yapma gibi ekstrem noktalara gelindiğinde, insanların üstünlüğü tartışılamaz bile. Ayrıca tüm bunların ötesinde bir de toplumsal/sosyal birer varlık olma üstünlüğümüz var. Otonom bir aracın, arkadaki araca “Geç geç” işareti yapması veya teşekkür için el sallaması düşünülemez.

Gelecekte yapay zeka teknolojileri ilerlediğinde, otonom arabaların algılaması geliştiğinde insanların bazı becerilerini altedebilecekler. Özellikle de altyapı teknolojilerinin hızla oluşması bu alanda önemli rol oynayabilir. Henüz bu noktada değiliz ama önümüzdeki 10-15 yıl kritik araştırmaların sonuçlarını göreceğimiz, mucizelerle dolu bir dönem olabilir.

Brandon Schoettle’ın araştırma raporunu üniversite arşivinde bir bilimsel makale olarak okumak mümkün.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.