btbilgi

Fidye yazılımları ilk ortaya çıktıkları 2012’den beri tüm dünyayı etkilemiş durumdalar. Hackerlar kolay uygulanabilmesi ve yüksek başarı oranı sunan bu yöntemleri hızla benimsediler. Birkaç ayda bir yeni fidye yazılımları keşfediliyor ve saldırılar artıyor. Yazılımlar evrim geçiriyor, giderek daha iyi saklanıyorlar, daha çok zarar verecek şekilde tasarlanıyorlar ve şirketlere büyük tehlike oluşturuyorlar. Ama bunlara dur diyen bir girişim var: No More Ransom

“Fidyeye Hayır” anlamına gelen No More Ransom girişimi, yaklaşık bir yıl önce Hollanda Ulusal Polisi, Avrupa Polis Teşkilatı (EUROPOL) ile sibergüvenlik firmaları olan McAfee ve Kaspersky Lab tarafından hayata geçirilmiş. Bu proje dahilinde ortaklar, destekleyici ortaklar ve kurucu üyeler olmak üzere 104 adet kurum bulunuyor. Özel sektörden katılımcılar arasında Bitsight, Fortinet, Claranet, CERT.BE, vpnMentor, KISA (Kore İnternet ve Güvenlik Ajansı), Küresel Siber Uzmanlık Forumu (GFCE), Bournemouth Üniversitesi (BU), EST Security, TWCERT/CC, Abelssoft, Ascora GmbH, InterWorks, LLC ve CSA Singapore var. Yunanistan ve İran emniyet teşkilatları da projenin ortakları arasında.

No More Ransom: Elektronik şantaj ile fidyeye hayır hareketi

No More Ransom hareketinin web sitesinde 9 proje ortağı tarafından sağlanan ve 104 çeşit fidye yazılımı için kullanılabilen 54 adet şifre çözücü yazılım var. Bu yazılımlar 225 bin defa indirilmiş ve 28 bin’den fazla cihazın fidye şifresini açmak için kullanılmış. Site kullanıma açıldığından beri 24,5 milyon kez görüntülenmiş ve toplamda gün başına ortalama 0,4 milyon gösterim almış.

Sitenin en büyük trafik aldığı günlerden biri, son zamanların en çok konuşulan fidye yazılımı olan WannaCry’ın meydana çıktığı gün olan 15 Mayıs olmuş. Bu gün No More Ransom web sitesini 150 bin kullanıcı ziyaret etmiş. WannaCry birkaç gün içerisinde 150 ülkede toplamda 300 bin’den fazla kurumu etkiledi, kritik altyapı sistemlerine büyük zarar verdi. Securelist sitesindeki bir habere göre, Nisan 2016 ve Mart 2017 arasında fidye yazılımlarıyla karşılaşan kullanıcıların sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 11,4 artmış ve dünya çapında 2 milyon 315 bin 931’den 2 milyon 581 bin 26’ya yükselmiş durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.