btbilgi

Mitsubishi Electric’in hızlı öğrenen yapay zeka teknolojisi: MaisartYapay zeka (AI – Artificial Intelligence) teknolojileri tahmin ettiğimizden çabuk ilerlese bile, öğrenme süreçlerinde çok ciddi vakit kaybettiren bir faktör var, bu da yapay zekaya bir şey öğretebilmek için çok fazla deneme yapılması gerektiği. Japon devlerinden Mitsubishi Electric ise yapay zekalar için geleneksel kontrol yöntemlerinin beşte biri oranında deneme yapılmasını yeterli kılan, özel bir derin pekiştirme ile öğrenme (deep reinforcement learning) algoritması geliştirdi. Bu teknoloji Maisart markası altında sunulacak.

Maisart, firmanın kompakt yapay zeka, özel tasarlanmış derin öğrenme algoritması ve ekstra verimli akıllı öğrenme uygulamalarını içeren teknolojileri bir araya topluyor. Kompakt yapay zeka teknolojisiyle birleştirilen yeni algoritma, konvansiyonel yöntemlerin yalnızca yüzde biri kadar hesaplama gerektiriyor. İnsan destekli makine öğrenmesi gerektiren yöntemler birkaç saat ile yarım gün arasında değişen optimizasyon sürelerine sahip. Mitsubishi Electric’in tam otomatik makine öğrenmesini mümkün kılan yeni nesil algoritmasında ise bu süreler birkaç dakika ile 30 dakika arasında değişen kısa bir zamana iniyor.

Mitsubishi Electric’in hızlı öğrenen yapay zeka teknolojisi: Maisart

Geliştirilen algoritma farklı türden makinelerde kullanılabiliyor, ama özellikle sanayi alanındaki uygulamaların verimliliğini arttırmak üzere kullanılabilir. Bu alanda yüksek varsayım içeren yüksek miktarda verilerin makineler tarafından kolayca işlenmesini mümkün olacağı tahmin edilmekte. Maisart çözümlerinin firmanın yapay zeka faaliyetlerine ilişkin farkındalığı arttırması, yapay zeka tabanlı ekipman sektörüne ivme kazandırması ve üst düzey bilgi işleme dahil olmak üzere çeşitli sektörlerde yapay zeka uygulama alanlarının genişlemesine yardımcı olması hedefleniyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.