btbilgi

ABD Başkanı Donald Trump ülkesini Paris Antlaşması protokolünden çıkardığında, eyaletlerin toplanıp bu karara karşı çıkacağını tahmin etmemişti herhalde. Bu tarihi karar açıklandıklandıktan çok kısa süre sonra Kaliforniya, New York ve Washington eyaletlerinin yöneticileri ortaklaşa bir açıklama yaptılar. Bu bildiri “Birleşik Devletler İklim İttifakı” (United States Climate Alliance) ismi verilen grubun ilk açıklaması oldu.

Kaliforniya Valisi Edmund G. Brown açıklamada tarihe geçen şu sözleri söyledi: “Gerçeklerle savaşmanın iyi bir fikir olduğuna inanmıyorum. Ne Amerika için, ne de başka kimse için. Eğer Başkanımız bu çok önemli insanlık mücadelesinde hazır bulunmayacaksa, Kaliforniya ve diğer eyaletler bu görevi yerine getirecektir”.

İttifak şu anda 13 ABD eyaleti ve Porto Riko’nun katılımı ile bir koalisyona dönüşmüş durumda. İttifak hedefini “Sera gazı seviyelerini Paris Antlaşması protokolünde belirtilen oranlara (2005’deki yüzde 25-28 arası) geri düşürmek” olarak belirtiyor. Buna göre İklim İttifakı’nın temsil ettiği ABD nüfusu, ülkenin yüzde 33’ünden fazlasına denk düşmekte. Futurism sitesinin verdiği bilgiye göre, bu ülkenin yıllık gayri safi yurtiçi hasılasının 7,16 trilyon dolarını temsil anlamına geliyor.

Bir başka yönden de ABD’li şirketler aynı yola baş koymuş durumda. 2014’de kurulan RE100 topluluğu, yenilenebilir enerji konusuna yüzde 100 destek olmaya söz vermiş firmaların biraraya geldiği bir grup. RE100 insiyatifi bu sene hedeflenen 100 şirkete ulaştıklarını açıkladı. Bu şirketler arasında ABD’li devlerden Coca-Cola, Apple, Google, Microsoft, Starbucks, Nike, Adobe, Autodesk, P&G, Bank of America, Bloomberg, Facebook, GM, HP  ve Walmart da var. Ayrıca ABD kökenli olmayıp bu ülkede operasyonu bulunan IKEA, Philips, Ricoh ve LEGO gibi başka firmalar da destek oluyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.