btbilgi

Elon Musk’ın elektrikli otomobil firması Tesla’nın, 2016’da güneş enerjisi şirketi SolarCity’yi satın alması çok konuşulmuştu. Musk satınalmadan kısa süre sonra şirketin yeni güneş panelli çatı kiremitlerini duyurdu. Bu ürün o kadar iddialıydı ki, Musk normal çatı kaplamalarından daha bile ucuza geleceğini ifade ediyordu. Bu teknolojik kiremitlerle güneşten elektrik üretmek ise düşük maliyetin yanında bir bonus olacaktı.

2017’nin başında Tesla güneş panelli kiremitler için ABD çapında önsiparişlerin açtı. Başvuranlar 1.000 dolarlık bir depozito ödeyecek ve kontrat zamanı geldiğinde vazgeçmiş olurlarsa paraları iade edilecekti. Hatta web sitesinde eğer bu çatıdan kaplatırsanız lokasyonunuza göre ne kadar elektrik üreteceğinizi ve tasarruf miktarınızı bile öğrenebiliyorsunuz. Bunu da Google’ın haritalam sistemini kullanan Project Sunroof’u üzerinden yapıyorlar. Sisteme yine Tesla’nın elektrik depolama çözümü olan Powerwall’dan ekleyerek işi daha da kazançlı hale getirmek mümkün.

İlk kurulumlardan sonra şimdi hesaplamalar yapılmış ve Digital Trends sitesi de bize bunları sunuyor. Tesla kiremitlerinin 0,09 metrekaresi (ABD ölçüsüne göre 1 foot kare) 21,85 dolara geliyor. Örnek olarak 280 metrekarelik bir çatının 65 bin 500 dolara malolacağı belirtilmiş. Güneş panelli kiremitlerin optimal çalışma süresi 30 yıl kadar. Consumer Reports sitesi ise bu şekile döşenmiş bir çatı ile yılda 2.000 dolarlık elektrik tasarrufu yapılabileceği belirtiliyor.

Her ne kadar ilk bakışta bu rakamlar normal bir çatı kaplamasından ucuza gelmiyor gibi gözükse bile, normal bir çatı maliyetini ömrü doluncaya kadar kat kat çıkartamaz. Tesla’nın çözümü ise hem uzun dönemli bir yatırım, hem de elektrik üretimi ile devamlı kazanacağınız para açısından mantıklı gözüküyor. Piyasaya ilk sürülen ürünlerde çok fazla renk ve desen seçeneği yok belki, ama 2018’de yeni seçenekler de geliyor. Yenilenebilir enerji ile Dünya’yı korumanın gayet güzel bir yolu daha meydana geldi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.