btbilgi

Teknoloji ilerledikçe bizim için daha stresli koşullara yol açabiliyor. Bilgisayarlarla daha fazla iş yapabiliyoruz ama sorumluklarımız ve yüklerimiz de arttı. Yapay zeka ve robotların gelecekte çalışanların yerini alma ihtimalleri hızla artıyor. Ama bir yandan teknoloji daha rahat yaşamamızı, daha yaratıcı olmamızı da sağlayabiliyor. Bunların hepsinin ötesinde herkesin deneyimlemediği bir şey daha var, o da oyunlar ve sanal gerçeklik gibi yenilikçi yöntemlerle bizi sıkıcı hayatlarımızdan kopartabilmesi.

Oyunlar artık akıllı telefonlar, tabletler ve video oyun konsolları sayesinde çok kişiye ulaşabiliyor. Sanal gerçeklik ise henüz tam oturmadığı için göreceli olarak daha az insanın erişebildiği daha yeni bir teknoloji. New York kökenli yapım firması ‘m ss ng p eces’ (Not: yanlış yazım yok, markanın bazı harfleri özellikle konulmamış) işe sanal gerçekliği meditasyon aracı olarak kullanmayı ve daha çok kişiye ulaşabilmeyi umut ediyor. Bu amaç doğrultusunda Kaliforniya’daki ‘Spirit Rock Meditasyon Merkezi‘ ile ortak bir çalışma yapmışlar.

Spirit Rock Meditasyon Merkezi’nin kurucusu Jack Kornfield ise sanal gerçeklik ile tanıştığı anda bu projeye onay vermiş. İki ekip beraberce bir 360 derece izlenebilir video serisi hazırlamışlar. Sanal gerçeklik gözlükleri ile kullanıldığında sizi oturduğunuz yerden bambaşka ortamlara götüren bu videolar, YouTube’da herkese açık durumda. Ayrıca Google’ın Daydream VR platformu üzerinden de erişilebiliyor.

Meditasyon videolarının içerikleri ise çeşitli. Bazıları sizi uzman guruların yanına taşıyor ve onlardan tavsiyeler alabiliyorsunuz. Bazıları ise gezerken çevrenize bakabildiğiniz sakin doğa yürüyüşleri şeklinde. Tabi eğer VR gözlüklerini kullandığınız kısıtlı bir alanınız varsa, yapımcılar yürümenizi pek önermiyorlar. Ama bu teknolojinin sizi evinizden, koltuğunuzdan alıp evrenin herhangi (sanal) bir köşesine götürebilecek olması bile en baştan etkileyici bir fikir.

Fast Company sitesi sanal gerçekliğin anaakım bir trende dönüşmesi için 5 ile 8 sene daha olduğunu söylüyor. Sundukları rapor 2025 yılında 135 milyon VR cihazı kullanılacağını öngörüyor. Bir örnek olarak, 2016 yılının sonunda Google’ın kartondan sanal gerçeklik gözlük aksesuarı Cardboard VR’ın 2 milyon kullanıcısı vardı. Ama bu kadarı yeterli değil. Bu cihazların daha doğal hissiyat vermeleri, onları PC’lere bağlayan kablolardan kurtulmaları ve ucuzlamaları gerekiyor. Sanal meditasyon iyi bir fikir belki ama deneyimlemek için biraz daha bekleyeceğiz galiba.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.