btbilgi

Kendi kendine gidebilen otomobiller, teknolojiye aşina olmayan insanlar için hala bir mucize gibi görünüyor olabilir. İlk bakışta bilimkurgu filmlerine layık bir konsept gibi görünse bile, şu anda tüm otomotiv firmaları elektrikli ve otonom araçlar geliştirmek için bir yarış halinde. Uzun vadede vazgeçilmez olan bu teknoloji, kısa vadede sigorta firmaları için ciddi problemler oluşturmaya gebe.

Wired sitesindeki bir makaleye göre İngiliz sigorta şirketleri bu durumu “autonomous ambiguity”, yani ‘otonom belirsizlik’ kavramı ile özetliyorlar. Şu anda Tesla başta olmak üzere Alman ve Amerikan tüm otomotiv firmaları araçlarına belli seviyelerde kendi kendine sürüş yetenekleri ekliyor. İngiliz Sigortacılar Derneği tarafından yayımlanan bir raporda ise sürücülerin bu özellikleri ya tam anlamadıkları veya yanlış algıladıkları savunuluyor.

Otonom arabalarda bu özelliğin yeteneklerini belirtmek için 5 kademeli bir ölçüm kullanılıyor. Seviye 1 otonom sürüş demek şoföre şerit takip, çarpışma uyarma ve öndeki araba ile mesafe koruma gibi teknik destekler verilmesi anlamına geliyor. Seviye 5 bir otonom araç ise bir robottan farksız olacak kadar gelişmiş, yani siz sadece gideceğiniz yeri söyleceksiniz ve araç kendi kendine gidecek. Hatta Seviye 5 otonom sürüşe sahip arabalarda direksiyona bile ihtiyaç olmayacak. Bu alanda çalışan tüm firmaların çözümleri bu seviyelerden birine tekabül ediyor.

İngiliz Sigortacılar Derneği’nin raporunda sürücüler arabalarının ne seviyede otonom özelliğe sahip olduğunu anlamadıkları için, sisteme fazla güvenme eğiliminde olduklarına dikkat çekilmiş. Bu da kısa vadede şoförlerin kaza yapma ihtimallerini artıran bir durum olarak öne çıkartılıyor. En basit şerit takip sistemi bile çok gelişmiş bir özellik ama iyi çizilmiş şerit çizgilerine, sabit ilerleyen bir trafik akışına ve her an bir şoförün gözlemine ihtiyaç duymakta. Şoförler ise bu sistemi çalıştırıp arabanın kendi kendine sorunsuz gitmesini bekliyorlar.

Tam tersi taraftan bakarsak, sigorta firmaları aslında otonom otomobil teknolojisini destekliyorlar. Çünkü kendi kendine gidebilen robotik araçlar şoförlerin yaptığı hataları minimuma indirerek her sene can kaybını azaltacak. Ayrıca sigorta firmalarının işlerini ve trafik kazaları yüzünden ödemek zorunda oldukları tazminatları da düşürecek. 2016’da sırf ABD’de trafik kazalarında 40 bin kişinin hayatını kaybettiği bilgisi de veriliyor.

Bir gün altımızdaki otomobil bizden daha iyi bir şoför olacak ama henüz o noktada değiliz. Otomotiv firmalarının müşterilerini bilinçlendirme konusunda daha fazla çaba göstermeleri gerekmekte. Şoförlerin ise daha bilinçli olup, arabalarının gelişmiş özelliklerini daha iyi öğrenmeleri gerekli. Her ne kadar bir araba otonom da olsa, onun bile başedemeyeceği senaryolar olacaktır. Her şekilde direksiyon arkasında gözümüzü açık tutmamız, şimdi ve gelecekte de önemini koruyacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.