btbilgi

IKEA sloganına sadık kalarak, gerçekten de evinizin herşeyini sağlamaya uğraşıyor. Mobilyalar, aksesuarlar, köfteler ve hatta elektrik bile. Firma ilk olarak İngiltere’de sunduğu servis ile çatılara takılan güneş enerjisi sistemleri ve batarya depo çözümleri satışına başladı. Bu servis bir İngiliz güneş enerjisi firması olan Solarcentury ile birlikte hayata geçirilmiş. Yani mağazadan güneş paneli alıp çatınıza kendi kendinize kurmaya çalışmayacaksınız.

IKEA’nın sattığı paket doğal olarak bir yemek masasından daha pahalıya geliyor. Baz sistem 4 bin doların üzerinde fiyata sahip. Paneller 25 yıllık garanti, invertör 10 yıllık, kurulum ise 6 yıl garanti ile geliyor. Eğer istenirse depolama birimleri eklenip, gündüz üretilen enerjinin fazlasının bataryalarda saklanması ve gece tüketilmesi de mümkün. IKEA batarya depolama sayesinde standart elektrik harcaması yapan bir evin faturalarında yüzde 80’e kadar düşüş sağlanabileceğini iddia ediyor.

Avrupa çapında çatılarda güneş enerjisi kurulumlarının ne kadar yaygın olduğunu düşünürsek, IKEA’nın uzmanı olmadığı bir pazarda büyük rekabet yaşayacağını da söylemek zor değil. Fakat firma her zaman yaptıkları gibi müşteriye olabilecek en basit ürünü veya çözümü sunmaya çalışıyor. Web sitesinde adresinize göre tahmini elektrik tasarrufunuzu ölçebileceğiniz bir bölüm var. Ayrıca aile kartı üyelerine yüzde 15 indirim de sunulmakta. Firma müşterilere ücretsiz fiyatlandırma paketi veriyor, eve bir ekip gelip keşif yapıyor ve onay verdiğiniz anda dertsiz sorunsuz güneş enerjisi sisteminiz kuruluyor.

IKEA’nın hedeflerinden biri 2020’ye kadar mümkün olduğu kadar çok yenilenebilir enerji üretmek. Şimdiye kadar dünya çapındaki mağazalarının çatılarına 700 bin’den fazla güneş paneli döşemişler. İngiltere pazarı için ortak seçtikleri Solarcentury firması ise 25 bin’den fazla eve güneş enerjisi sistemi kurmuş. Eğer bu pazardaki çalışmaları sonuç verirse, firma başka ülkelerde de aynı modeli uygulamaya başlayabilir. Bu da hem tüketiciler, hem de güneş enerjisi pazarları için önemli bir gelişme sayılmalı.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.