btbilgi

Bilimkurgunun alt türlerinden biri olan siberpunk edebiyatı, karanlık ve kapitalist bir gelecek tablosuz çizer. Bu türün sunduğu gelecekte ülkeler ve devletler önemli değildir, çoğunlukla dev uluslarası şirketler tüm dünyanın kontrolünü ele almıştır. Hepsinin kendi özel orduları vardır, gerçek dünyada ve siberuzayda akıl almayacak kadar etkileri bulunur. Endüstriyel sırlar altından daha değerlidir, en önemli şey bilgidir. Peki ya para?

Ya şirketler kendi para birimlerine sahip olursa?Fransız kökenli tasarımcı Jade Dalloul Mused işte böyle bir gelecekte şirketlerin kendi para birimleri olduğunu hayal etmiş. Bu fikrin üzerine dünyanın en iyi bilinen markalarına birer banknot tasarlamış. 1-500 birim arası olarak düşünülen banknotlar, ABD doları ve Euro’dan esinlenerek oluşturulmuş. Hepsinin üzerinde o şirketin kurucusunun resmi ve ikonik birer görseli yer almakta. Genç tasarımcı sadece banknotlarla kalmamış, şirketlerin bozuk para örneklerini de düşünmüş.

Şirket kurucuları bu para tasarımlarında politikacılara benzer şekilde resmedilmiş. Dalloul Mused böylece markaların da hükümetler kadar önemli olabileceği bir gelecek vizyonu aktarmak istediğini ifade ediyor. Bir yandan özelleştirmeler, bir yandan da ülkelerin birer şirket gibi yönetilmesi gibi konulara da dikkat çekmek isteyen Dalloul, bu fikrin bir mezuniyet projesi olduğunu ve kimseyi telif konuları ile rahatsız etmeye niyetinin olmadığını da web sitesinde özelikle belirtiyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.