btbilgi

Eğer bir maaştan öbür maaşa kadar sınırlı bir miktar ile yaşayanlardansanız, her an bankada ne kadar paranız kaldığını bilmek istersiniz. Ayrıca kredi kartı kullanmak istemeyip, sadece banka kartı kullanan kişiler de çok var. İşte finansal konuları kendine dert edenler için çok pratik bir çözüm, Feedback Card. Bu karta tıklayınca banka hesabınızda ne kadar para kaldığını anında görüyorsunuz.

Feedback Card yaratıcıları Will Tucker-Ray ve Ideas42’deki ekibi 2012’den beri bunu çözmeye çalışıyorlarmış. Sonunda bir prototip hazırlamayı başarmışlar. Bu kart aynı klasik kredi kartı boyunda, çipli ve üzerinde küçük bir ekran var. Akıllı telefonunuzdaki özel bir uygulama ile eşleşiyor. Banka hesabınızdaki parayı kartın küçük ekranında anında görüyorsunuz. Bunun dışında hesaptan otomatik çekilen (faturalar gibi), hesaba yatan para miktarlarını da anında uyarı olarak kartta görmek mümkün.

Ayrıca Feedback Card size düzenli harcama limitleri belirleme şansı da veriyor. Genel harcamalarınızdan sonra kalan parayı haftalık ve günlük parçalara bölüp, her gün ne kadar para harcama hakkınız kaldığını kartın ekranından görebilirsiniz. Bu bilgiyi anında güncellemek için kartı akıllı telefonunuza dokundurmanız yeterli, gerekli bilgi NFC üzerinden aktarılıyor.

Ideas42 böyle gelişmiş bir teknolojik çözümü hayata geçirebilmek için, işin güvenlik tarafında uluslararası bir kart firması olan NID Security ile çalışmış. Uygulamanın ve kartın nasıl çalışması gerektiği, nasıl işlemesi gerektiği konularında ise halkın tepkisini bir kitlesel fikir üretme platformu olan Mechanical Turk’de toplamışlar. İlk prototip meydana gelince New York ve Kalifornia’da ilk aşama testler, üniversite kampüslerinde gerçekleştirilmiş. Ama Ideas42 kar amacı gütmeyen bir kurum olduğu için bu konsepti kendi üretip satmaktansa açık kaynak kodu ile ilgilenen firmalara vermeyi planlıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.