btbilgi

Okyanuslardaki kirlenme ciddi seviyelere ulaşmış durumda. Özellikle de ürettiğimiz plastiklerin denizlere karışmasını engellemek konusunda pek bir şey yapamıyoruz gibi görünüyor. Ama diğer taraftan bazı firmalar çok iddialı şekilde temizlik planları yapıyorlar. The Ocean Cleanup da bunlardan biri ve şimdiye kadar bu yönde 30 milyon dolar yatırım toplamış durumda. Bu paranın sırf 2,2 milyon doları bir kitlesel fonlama kampanyası ile birikmiş.

The Ocean Cleanup’ın CEO’su Boyan Slat planladıkları operasyonlardan, “dünyanın en büyük deniz temizliği” şeklinde bahsediyor. Planları Pasifik Okyanusu’nun en büyük tek parça pisliği olan “Büyük Pasifik Çöp Birikintisi”nin yüzde 50’sini 5 yılda toplamak. Bu çözüm plastiği yüzen dubalarla biraraya getirmek ve sudan kaldırmak üzerine kurulu. Dubalar suyun 600 metre derinine zincirlenecek ve çöpler belli noktalara yönlendirecek. Toplanan çöpler gemilerle geri dönüşüm istasyonlarına taşınacak.

2017’nin Aralık ayında San Francisco’nun 80 ile 160 kilometre uzağına 2 kilometre uzunluğunda bir dizi toplayıcı duba kurulacak. The Ocean Cleanup sistemi sadece geri dönüşümden para kazanmayacak, maliyetlerin bir kısmı çevre konularına hassas teknoloji şirketlerinin duba sponsorluğu ile de sağlanacak. Çöp toplayıcı dublaardan gelen teknik bilgiler direk şirktlere iletilecek ve PR malzemesi olarak kullanılabilecek.

Okyanuslara karışmış milyarlarca parça plastik, böyle iyimser planlardan çok daha fazla efor ve dünya çapında kararların alınmasını gerektirecek kadar büyük tehlike arz ediyor. Deniz yaşamı tehdit altında olduğu gibi, deniz canlıları tarafından yutulan mikroplastiklerin avlanma sonucu sofralarımıza geri geldiği de ispatlanmış bir gerçek. Plastiğin kaynağını durdurmadığımız sürece, hiçbir okyanus temizlik planı yeterli olmayabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.