btbilgi

NASA son açıklaması ile herkesi şaşırtmış olsa bile, başka ülkelerin uzay kurumları uzay programları hakkında yollarına devam etmeye devam ediyorlar. NASA açıklamasında Mars’a insanlı yolculuk yapacak ama astronotları gezegene indirecek bütçeleri olmadığını itiraf etmişti. Kızıl Gezegen’a yolculuk NASA’nın tekelinde değil tabi. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), bağımsızlıklarının 50’inci yılı olan 2021’de bir sonda yollayacaklarını açıkladı.

Arapça’da “umut” anlamına gelen “Al Amal” ismi verilen uydunun, Birleşik Arap Emirlikleri’nin uzay araştırmalarına liderlik edecek bir araç olması hedefleniyor. BAE Uzay Kurumu’ndan yapılan açıklamada ilk Mars uydusunun BAE’deki teknoloji seviyesinin gelişmesi, bilgi kökenli ekonominin sürdürülebilirliğinin sağlanması ve inovasyonun desteklenmesi gibi konularda öncü bir hareket olmasının umut edildiği belirtilmiş.

Al Amal uydusu Mars atmosferini yakından inceleyecek ve nasıl oluştuğuna dair izler arayacak. Bu görevin dünya çapında bilimsel uzay araştırmalarına katkıda bulunması amaçlanıyor. Böylece Dünya’nın ve çevrenin korunması konusunda ipuçları vermesi de hedefler arasında ifade edilmiş. Birleşik Arap Emirlikleri’nin ilk Mars görevi 5,44 milyar dolarlık bir bütçeye sahip. BAE Uzay Kurumu bu projede ABD’ kökenli Kolorado Üniversitesi ile birlikte çalışıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.