btbilgi

Günümüz Türkiye’sinde kırsal alanda telefon ve internet altyapısı olmayan köy, mezra, askeri birlik ve benzeri yerleşim yerlerine sabit telefon ve internet altyapısı kurulması ve işletilmesine ilişkin projenin 3’üncü faz anlaşması Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Türk Telekom arasında imzalandı. Bu kapsamda 2018 sonuna kadar askeri karakollar dahil telefon ve internet erişimi olmayan 2 bin 163 kırsal yerleşim bölgesine telefon ve internet erişimi sağlanacak.

Telefon ve internet erişiminin bölgesel kalkınmada son derece önemli olduğuna dikkat çeken Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan “Teknik altyapının olmadığı kalkınmada öncelikli bölgelerde yaşayan vatandaşların iletişim konusunda dezavantajlarını gidermeyi ve böylece sosyal yaşama katkının yanı sıra ekonomik faaliyete katılımı artırmayı hedefliyoruz” dedi.

Türk Telekom işbirliğinde telefon ve internet erişimini artırmak için 2010 yılından bu yana 326 milyon TL’lik altyapı yatırımı gerçekleştirdiklerini belirten Arslan  maliyetini, Evrensel Hizmet Fonu’nun üstlendiği projenin 3’üncü faz sözleşmesi ile birlikte 2018 sonuna kadar yapılan toplam yatırımın 500 milyon TL’yi bulmuş olacağını söyledi.

5G hızla kurulacak ve yayılacak

Ülkenin en ücra köşelerine götürülen sabit telefon ve internet altyapısı ile bir yandan bölgesel kalkınma önemli ölçüde destekleneceğini işaret eden Haberleşme Genel Müdürü Ensar Kılıç diğer yandan önümüzdeki dönemde hayata geçecek 5G gibi yeni teknolojilerin hızla kurulması ve yaygınlaşması açısından ülkemize büyük avantajlar sağlayacağını ifade etti.

2 bin 163 yerleşim yeri hedefleniyor

2010 yılında sabit telefon ve internet altyapısı olmayan yerleşim yerlerine bu hizmetlerin götürülmesi için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile başlatılan projede altyapı kurulumunun yüzde 94 oranında tamamlandığını belirten Türk Telekom CEO’su Dr. Paul Doany, Proje kapsamında telefon ve interneti olmadığı tespit edilen 2 bin163 yerleşim yeri ve karakolun tamamına altyapı kurulmasının hedeflendiğini kaydetti.

Evrensel Erişim Hizmeti projesi kapsamında, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Haberleşme Genel Müdürlüğü ve Türk Telekom arasında gerçekleşen işbirliği ile askeri karakollar dahil en küçük yerleşim birimine kadar Türkiye’nin dört bir yanına telefon ve internet hizmeti götürülecek. İlk fazı 2010 yılında imzalanan proje kapsamında şu ana kadar 2 binin üzerinde yerleşim yeri ve askeri birliğe telefon ve internet altyapısı Türk Telekom tarafından kuruldu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nca tespit edilen yerleşim yerlerine götürülen sabit telefon ve internet hizmeti ile başta karakollardaki askeri personel olmak üzere kırsal bölgelerdeki vatandaşların dış dünya ile iletişimi mümkün olurken, bölgesel kalkınma hedeflerine de ciddi destek sağlanıyor.

Telefon ve internet erişimini artırmak için 2010 yılından bu yana 326 milyon TL’lik altyapı yatırımı gerçekleştirildiğini kaydeden Bakan Arslan, “Maliyetini Evrensel Hizmet Fonu’nun üstlendiği projenin 2018’de tamamlanacak 3. faz sözleşmesi ile 2010 yılından bu yana yapılan yatırım toplamda 500 milyon TL’yi bulacak” dedi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.