btbilgi

Türkler’in internette geçirdiği süre son bir yılda yüzde 60 artarak 6 saat 46 dakikaya ulaştı. İngiltere merkezli global sosyal medya ajansı We Are Social’ın araştırmasına göre günlük ortalama televizyon izleme süresi ise aynı araştırmaya göre sadece 2 saat 14 dakika. We Are Social’ın 2017 Türkiye rakamlarına göre aktif internet kullanıcısı sayısı 48 milyon kişi. Yani, Türkiye nüfusunun yüzde 60’ı internete bağlı. Bu kitlenin yüzde 87’si internete düzenli olarak her gün giriyor. Haftada en az bir kez girenlerin oranı ise yüzde 9.

 Güçlü Kayral : “Türk insanının internet bağımlılığı, alışveriş alışkanlığını da değiştiriyor. Bu değişimden dolayı online alışverişte sürekli rekor büyüme yaşanıyor”

İnternette geçirilen sürede 3 saat 1 dakika sosyal medya kanallarına ayrılırken, yüzde 57 ile Youtube  en çok kullanılanlar arasında ilk sırada yer alıyor. Bunu yüzde 56 ile Facebook,  yüzde 45 ile Instagram, yüzde 44 ile Twitter, yüzde 40 ile Whatsapp ve yüzde 36 ile Messenger izliyor.

Bir yılda yüzde 60 arttı

We Are Social’ın 2016 Türkiye rakamlarında internette geçirilen sürenin 4 saat 14 dakika olduğunu hatırlataran ve bu süre içinde 400’ü aşkın sanal mağazadan alışveriş yaparak nakit para ödeyen Türk kullanıcılardan oluştuğunu dile getiren Avantajix.com’un kurucu ortağı Güçlü Kayral; “Sadece bir yıl içinde internet bağımlılığımız yüzde 60 artmış durumda. Türk insanının internet bağımlılığı, alışveriş alışkanlığını da değiştiriyor. Bu değişimden dolayı online alışverişte sürekli rekor büyüme yaşanıyor.”

Günde 6 saat 46 dakikasını internette geçiren 48 milyonluk bir kitle olduğunu ve bu kitlenin sürekli sosyal medya ve diğer kanallar ile son kullanıcıya ulaşmak için aktif bir çaba içinde olan e-ticaret siteleri ile temas halinde olduğunu belirten Kayral “Doğal olarak her yıl önemli bir kitle, fiziki mağazalardan uzaklaşarak online mağazaların müşterisi konumuna geliyor.

Online alışverişin rahatlığı da bu değişimi hızlandırıyor. Yer ve zaman sınırlaması ortadan kalkıyor. 24 saat, dünyanın her yerinden alışveriş yapılabiliyor. İnsanlar, çarşı, pazar gezmek yerine aradığı ürünün en uygun fiyatlısını birkaç saniye içinde karşılaştırma sitelerinde bulabiliyor; tatilini ve katılacağı etkinlikleri, fırsat sitelerini kullanarak çok ucuza getirebiliyor; ayrıca tüm bu alışverişlerini de Avantajix.com gibi alışveriş yaptıkça para veren siteler üzerinden geçerek ekstra kazançlar sağlıyorlar”dedi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.