btbilgi

En büyük kış sporları etkinliğine ev sahibi olacak Güney Kore’de, Incheon Uluslararası Havalimanı’nda LG robotları hizmet sunuyor. Yıl boyunca bu havalimanından geçmesi beklenen yaklaşık 57 milyon yolcuyu robot teknolojisi ile tanıştıracak olan robotlar, 21 Temmuz’da resmi olarak deneme hizmetine başladı. Alanda görev yapan robotlar aslında Şubat ayından itibaren alanda sürdürdüğü beta testleri nedeniyle sık seyahat eden yolculara aşına idi. Geçtiğimiz 5 ay boyunca robotların ince ayarlarını yapan LG mühendisleri beta testleri boyunca topladıkları veri ve deneyimleri temel alan performans geliştirme çalışmalarını yürüttü.

En iyi arkadaşınız bir rehber robot

Güney Kore Havalimanında LG Rehber Robotu, yolculara İngilizce, Çince, Japonca ve Korece olarak havalimanında en çok kullanılan dört dil üzerinden konuşarak yardımcı oluyor. Robot, havalimanının merkezi sunucusu üzerinden uçağa biniş zamanları, restoranların ve dükkanların yerleri ile diğer birçok konu hakkında bilgi sağlayabiliyor. Biletinizi tarattığınızda, uçağa biniş saati, kapısı ve hatta gideceğiniz yerin hava durumu hakkında ayrıntılı bilgiye kolayca ulaşabilmeniz konusunda yardımcı oluyor. Bu robot size yardım ederken yürüme sürenizi de hesaba katıyor ve kapıya tahmini varış sürenizi hesaplayor. İsterseniz havalimanı içinde gitmek istediğiniz yere kadar size eşlik edebiliyor.

Endüstriyel temizlik bu havalimanında robotlara emanet

Güçlü temizlik performansını, otonom yol bulma becerisini ve nesneleri algılama yeteneğini kullanarak bunları ticari ve halka açık bir ortama uyarlayan havalimanı Temizlik Robotu, LG HOM-BOT en çok temizliğe ihtiyaç duyulan alanları belirleyerek bunları veri tabanında saklıyor ve bu alanlara gidebilecek en etkili rotaları belirliyor.

Bu havalimanı robotları ile LG gelecek için ticari robot segmentinde geliştirme ve genişletme girişimine verdiği önemi ve bu alanda varolacağının da sinyallerini veriyor. Son dönemde, LG robot alanında çalışmalarını ev ve endüstriyel olmak üzere iki koldan yürütüyor. LG’nin ev robotları, HOM-BOT elektrikli süpürgeyi ve yeni Hub Robot’u kapsarken ticari faaliyetleri ise havaalanları, oteller ve bankalar gibi halka açık alanlarda hizmet vermek üzere tasarlanmış robotlardan oluşuyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.