btbilgi

Avrupalı şoförler elektrikli arabalara hızla ısınıyor. Alman otomotiv devlerinin yaşamakta oldukları dizel emisyon soruşturmaları ve bireylerin çevre konularında bilinçlenme seviyesinin artışı, her sene yükselen satışlar anlamına geliyor. Clean Technica’nın haberine bakılırsa Haziran ayındaki elektrikli otomobil satış rakamları, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 54 artış göstermiş durumda.

Haziran ayında yaklaşık 28 bin elektrikli otomobil kaydı yapıldığı belirtiliyor. Ayrıca geçen seneye göre elektrikli araba pazarının yüzde 30 büyüdüğü ve tüm otomobiller içinde elektriklilerin paylarının yüzde 1,5’a yükseldiği de aktarılmış.

Son bir senede satılan modellere bakılınca Avrupa çapında 17 bin 146 adet satışla en sevilenin Renault Zoe olduğu görülüyor. Onu 11 bin 7 adet satışla Nissan Leaf ve 10 bin 260 adet satışla BMW i3 izliyor. ABD’de çok popüler olan Tesla Model S 6 bin 580 adetle beşinci ve kardeşi Model X 5 bin 613 adet satışla sekizinci sırada. Bu saydığımız 5 model de tam elektrikli. Listenin yaklaşık yarısını tam elektrikli, yarısını ise hibrit modeller oluşturuyor.

Avrupa elektrikli otomobil satışları 1 senede yüzde 54 arttı
Kaynak: Clean Technica

Haziran 2017’de en çok satılan (kaydedilen) elektrikli otomobil de yine Renault Zoe olmuş, 4 bin 189 adet. BMW i3 satışları 1.634 adet ile aylık bazda Nissan Leaf’i geçmiş durumda (1,590 adet). Yıllık satışların tersine Tesla Model X 1,552 adetle dördüncü olurken, Model S 1,373 adetle yedinci sıradan geliyor. Tepedeki elektrikliler arasında hızla artan satışları ile dikkati çeken bir diğer model ise Volkswagen’in e-Golf’ü. Bakalım Volkswagen’in elektrikli satışlarındaki artışlar, dizelden uzaklaşmalarına ne kadar yardımcı olacak.

Avrupa elektrikli otomobil satışları 1 senede yüzde 54 arttı
Kaynak: Clean Technica

Elektrikli otomobil üreticilerinde ise Avrupa çapında en yüksek pazar payı, birden fazla modeli (i3, 225xe, 330e, X5 xDrive40e) ile listelerde bulunan BMW’ye (yüzde 20 oranla) ait. Onu ek model sunmasına rağmen yüksek satışları sayesinde yüzde 14 ile Renault (Zoe), yüzde 11 payıyla iki model ile (Passat GTE, e-Golf) Volkswagen, yine iki model ile (Leaf, e-NV200) yüzde 10 payla Nissan ve iki model ile (Model S, Model X) yüzde 9 payla Tesla takip ediyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.