btbilgi

Bu sene duyurulması ve piyasaya çıkması planlanan iPhone 8 için en sorunlu parça ekran gibi gözüküyor. Apple normalde OLED ekranlarını Samsung’dan alıyor ama bir yandan iki firma arasında ezeli bir rekabet de var. Sırf bu yüzden Samsung’a olan bağımlılığını azalatmaya uğraşan Apple, şimdi de LG’ye baskı yapmaya başlamış anlaşılan.

MacRumors sitesindeki bir habere göre, en başarılı Apple yorumcusu olan KGI Securities analisti Ming-Chi Kuo yeni bir bilgi vermiş. Kuo’ya bakılırsa Samsung, iPhone 8’in karmaşık OLED ekranlarını en iyi üretebilecek olan firma. iPhone 8 için gerekli tasarım ve üretim olanaklarına en yakın diğer marka ise, bir diğer panel üreticisi olan LG. Apple de LG’ye yatırım yaparak ekran üretimini bu tarafa kaydırmayı planlıyor.

Apple iPhone ekranlarının üretimini sadece Samsung’a vererek, olası bir üretim krizinde kendi ayağına da sıkıyor. Eğer Samsung yeterli ekran üretmezse veya ekran kalitesinde düşüş olursa, bu durum Apple’a çok çok büyük bir skandal olarak geri dönebilir. Bilindiği gibi Samsung bir yandan kendi akıllı telefonları için de en kaliteli seviyeden ekran üretimi yapmakta. Kuo ise Apple’ın LG tarafındaki üretimini ilk aşamada toplam ekranların yüzde 4-6 civarı olarak planladığını ifade ediyor. Süreç boyunca Apple firması LG’ye yardım edecek ve 2019’dan itibaren de üretimi yavaş yavaş LG yönüne doğru kaydıracak. Böylece Apple, OLED ekran fiyatlandırması konusunda da Samsung’a karşı bir koz elde etmiş olmak niyetinde.

Kuo ayrıca iPhone 8 OLED ekran üretiminin yüzde 10-20 civarının 2019’da LG’ye geçeceğini öngörüyor. 2020’de ise bu oran yüzde 20-30 civarına yükseltilecek. Ekranların laminasyon işlemi için ise Apple’ın uzun dönemli iş ortağı Foxconn’un deneyiminden faydalanılacağı tahmin edilmekte. Böylece ekran Apple üretiminde sağlam bir iş ortaklığı zinciri oluşturmuş olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.