btbilgi

Avrupa çapında çalışan rüzgar enerjisi yatırımları kurumu WindEurope, kıtanın 2017’nin ilk yarısındaki performans raporunu yayımladı. Rapor bakılırsa Avrupa ülkeleri daha yılın ilk yarısından rüzgar kapasitesi konusunda başarılı bir konumda. Yeni rüzgar enerjisi santralleri 6,1 Gigawatt seviyesine ulaşmış durumda. Bu yatırımların 4,8GW kadarı karadaki santrallerden, 1,3GW kadarı da denizde kurulan santrallerden geliyor.

2017’nin ilk yarısındaki tüm rüzgar yatırımları harcama olarak ise 8,3 milyar Euro’ya denk geliyor. Bunun 5,4 milyar Euro kadarı kara bazlı yatırımlara, 2,9 milyar Euro’su ise offshore santrallere yapılmış. Raporda özellikle offshore santral yatırımlarındaki ciddi düşüşe dikkat çekiliyor. 2016’nın ilk yarısında denizde kurulan rüzgar enerjisi santrallerine 14 Milyar Euro harcanmış durumda.

Bu 6,1GW enerjinin 2,2GW kadarı Almanya’daki santrallerden, 1,2GW kadarı İngiltere, 492MW kadarı da Fransa’daki santrallerden gelmekte. Offshore santral yatırımlarında da ağırlık 4 Avrupa Birliği ülkesi olan Almanya, İngiltere, Belçika ve Finlandiya’dan 18 proje ile belli noktalarda yoğunlaşıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan WindEurope yöneticisi Pierre Tardieu, “Daha yılın ilk yarısı ama güçlü rüzgar kapasitesi oluşumu görüyoruz. Fakat bu yatırımların belli ülkelere konsantre olmuş olması dikkat çekici. Henüz 2017 boyunca rüzgar enerjisine yatırım yapılmamış en az 10 Avrupa Birliği ülkesi daha var. Ayrıca offshore yatırımlarındaki ciddi düşüşü yakından takip ediyoruz.” diyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.