btbilgi

Çok uzun zamandır Dünya’nın sakin uydusu Ay’ın kupkuru bir yer olduğu hayal edildi, düşünüldü. Fakat yeni bir araştırma bu önyargıyı tam tersine çevirecek gibi görünüyor. ‘Nature Geoscience’ jurnalinde yayımlanan rapora göre Ay yüzeyinin altında devasa su alanları bulunuyor. Biliminsanları Ay’daki volkan yataklarını yörüngesel spektrometre araçları ile taramış ve yüzeyden yansıyan ışık miktarları ölçülmüş. Yansıyan ışığın dalga boyları analiz edildiğinde, taranan yüzeyin altında ne gibi mineraller bulunduğu saptanabiliyor.

Brown Üniversitesi’nin ‘Dünya, Çevre ve Gezegen Araştırmaları Bölümü’ profesörü, araştırma lideri Ralph Milliken daha önce Ay’a iniş yapan Apollo görevlerinde doğru noktalardan örnek toplanmadığına inandıklarını söylüyor. Uydumuzun yüzeyinin kuruluğu konusunda hemfikir oldukları, ama araştırma bulgularına göre yüzeyin altında büyük bir kısmın su dolu olabileceğini savundukları belirtiliyor.

Ay yüzeyinin altında dev su kaynakları olabilir mi?

Bu bulgular Ay’ın meydana gelişi ile ilgili çeşitli yeni teorileri de tetiklemiş durumda. Biliminsanları önceden Güneş Sistemi’nin oluşumu döneminde, Mars büyüklüğünde bir gökcisminin Dünya’ya çarpması sonucu Ay uydusunun oluştuğunu düşünüyorlardı. Ama bu teoride Ay’ın içinin kuru olduğu varsayılmıştı. Fakat yeni bulgulara göre yenilenen teorilerde, su önceden vardı (veya asteoidlerle geldi) ve çarpmadan kurtularak, daha Ay oluşumu tamamlanmadan yüzeyin altında hapsoldu.

Bu durum gelecekte yapılacak insanlı Ay görevleri ve üs kurma konusunda büyük umutlar sağlıyor. Eğer yüzeyin altındaki su kaynaklarına erişilip çıkartılabilirse, gelecekte uydumuz yerleşme konusunda bir sürü problemin otomatik şekilde çözülebilmesi mümkün olacak. Araştırmanın raporunu buraya tıklayarak gideceğiniz sayfada bulabilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.