btbilgi

2016’daki Galaxy Note 7 batarya krizi ve Jay Y. Lee’nin rüşvetle suçlanması skandalı bile Güney Kore’li dev için engel olamadı. Samsung 2017’nin ikinci çeyreğinde 9,9 milyar dolarlık (11,05 trilyon Kore Wonu) net kar ile bir rekora imza atmayı başarmış durumda. Firmanın ikinci çeyrekteki toplam geliri ise 54,8 milyar dolar (61 trilyon Kore Wonu) olarak belirtilmiş.

Samsung’un ikinci çeyrek geliri, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 20 artmış durumda. Ama net karlılık geçene seneye göre yüzde 89 yükselmiş. Bunun en önemli sebebi olarak Galaxy S8 akıllı telefon serisinin hızla artan satışları ve firmanın teknoloji ürünleri üretimindeki yükseliş gösteriliyor. Yine de telefonlarındaki en hassas parçaların yüksek maliyetleri, mobil cihaz alanındaki karlılığı hala etkilemekte. Yeni piyasaya çıkacak Galaxy Note 8 telefonun ardından tahmini karlılık hedeflerinin düşeceği de tahmin ediliyor.

Firmanın akıllı telefon dışında en sağlıklı yükselişi gösteren ürün örnekleri yüksek kapasiteli DRAM bellekler ve sunucular için üretilen özel SSD depo ürünleri olmuş. Ayrıca gittikçe artan esnek OLED ekran panel satışları da umut vaat ediyor. Samsung kendi ürünleri haricinde, birçok markanın akıllı telefonlarına ve LCD televizyonlarına da OLED panel sağlıyor. Özellikle yüksek çözünürlüklü ve büyük boydaki UHD televizyon panel satışlarında ciddi yükselme yaşandığı raporda ifade edilmiş.

2016’da Harman firmasını 8 milyar dolara satın alan Samsung, bu taraftaki gelişmelere de ışık tuttu. Harman satışlarda 1,9 milyar dolar elde etmiş ve 200 milyon dolarlık karlılık açıklamış. Fakat satınalma dönemindeki ekstra masraflar gözönüne alındığında karlılık 5 milyon dolar civarına iniyor. Bu da Harman’ın yıllık projeksiyonunu etkileyen bir faktör olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.