btbilgi

Bir süredir otomotiv dünyasındaki herkes, Volkswagen’in başını çektiği dizel araç usulsüzlüğü araştırmasının sonucunu bekliyordu. ABD Adalet Bakanlığı tarafından yapılan soruşturmada, Volkswagen ve bir dizi başka otomobil üreticisi dizel araba modellerinin yaydığı karbondioksit emisyonları üzerinde oynama yapmak ile suçlanmaktaydı. İşte bu soruşturmaların ve açılan davaların sonuçları gelmeye başladı.

Digital Trends’in haberine göre Volkswagen mahkemede suçlu olduğunu kabul ediyor ve 2,8 milyar dolar maddi, üzerine bir de 1,5 milyar dolarlık çevresel/gümrük/manevi tazminat ödeyecek. Şirketin eski regülasyondan sorumlu müdürü Oliver Schmidt, bu dava nedeniyle geçen Ocak ayında Miami’de tutuklanmıştı. Automotive News sitesi Schmidt’in suçlamaları kabul ettiğini bildiriyor. Schmidt dışında 5 diğer Volkswagen yöneticisi de suçlananlar arasında: Heniz-Jakob Neusser, Jens Hadler, Richard Dorenkamp, Bernd Gottweis ve Jürgen Peter.

Firmanın suçlandığı uygulama, bir dizel arabanın emisyon testlerine girdiğinde egzos gazlarının limitlenmesini içeriyor. Bu şekilde emisyon testlerinden geçen araba, normal yol koşullarına çıktığında yazılım aracılığı ile sınırlama otomatik şekilde kaldırılıyor. Bu yöntem ile bazı modellerin emisyonlarının, testlerin öngördüğü rakamların yüzde 35 kadar üzerinde daha fazla zararlı gaz yaydığı tespit edilmiş durumda.

Volkswagen bu yasadışı sistemi kullanmak, ABD hükümetine konu ile ilgili özellikle yanlış bilgi vermek ve uygulama ile ilgili belgelerin bilinçli şekilde ortadan kaldırılması noktalarından suçlanmakta. 4,3 milyar dolarlık dev cezanın dışında, marka olarak 3 yıllık bir kontrole tabi tutulacak. Markanın ABD’ye ithal edilen araçları bağımsız bir kontrol kuruluşu tarafından ayrıntılı testlere sokulacak.

Dizel araçalrdaki emison değerleri sahtekarlığı soruşturması yavaş yavaş diğer markalara da yansımaya başladı. Geçen aylarda Daimler, Fiat Chrysler ve Audi firmaları da benzer iddialarla mercek altına yatırıldı. Hatta Audi’nin bu yasadışı uygulamayı ilk başlatan marka olduğu da iddia ediliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.