btbilgi

Teknolojinin ve dijitalleşme her sektörde olduğu gibi inşaat sektöründe de iş yapış biçimlerine yeni bakış açıları getirmeye başladı. Dijital platformda hazırlanan bir tasarımı sanaldan gerçeğe; yani üç boyutlu katı haldeki nesneye dönüştüren bu sistem artık insan gücüne gerek kalmadan ev bile inşa edilebilecek. Hal böyle olunca inşaatlar normal süresinden çok hızlı bir sürede tamamlanabilecek.

Doka öngürülü davranarak geleceğin teknolojisine yatırım yaptı

1858 yılında Avusturya’da ahşap atölyesi olarak faaliyete başlayan, geliştirdikleri otomatik tırmanır kalıp sistemleriyle sektöre damgasını vuran Doka, geleceği öngörerek, sektörde gelecek yıllar için devrim niteliği taşıyan bu sistem için de yatırımını yaptı. Üç boyutlu yazıcı üretim firması Contour Crafting’in yüzde 30’unu satın alarak inşaat sektöründeki dijitalleşmenin önünü açtı.

İnşaat sektörü, robotlarla nereye koşuyor

Bilimsel araştırmalara göre dünya nüfusu 2100 yılında 11 milyara çıkması, kentleşmenin de her geçen gün hız kazanmasının beklendiğini dile getiren Doka Kalıp & İskele Genel Müdürü Ender Özatay yapılan bu yatırımla ilgili “Günümüzde dünya nüfusunun yaklaşık yarısı şehirlerde yaşıyor; bu oranın 2050 yılına gelindiğinde yüzde 75’lere ulaşacağı öngörülüyor. Böyle bir büyüme de tabii ki inşaat sektörü için büyük zorluklar teşkil ediyor. İnsan nüfusundaki bu artışla beraber konaklama ve altyapıların hem hızlı hem de uygun fiyata üretilmesi gerekiyor. Gelecekte geleneksel yöntemlerin bu talepleri karşılamada yetersiz kalacağı düşünülüyor. Bu noktada inşaat sektörü, artan nüfus hızına üç boyutlu yazıcı robotlarla yetişmeye hazırlanıyor. Doka olarak biz de teknolojiyi yakından takip ediyor ve her zaman olduğu gibi sektörümüze getireceği avantajlara göre hareket ediyoruz” dedi.

Evler sadece 20 saatte insan, kalıp ve iskeleye gerek olmadan inşa edilecek

Üç boyutlu yazıcı üretim firması Contour Crafting’in yüzde30’unu satın aldığını söyleyen Özatay “Doka, inşaat sektöründe yeni bir döneme imza atıyor. Doka ortaklığındaki Contour Crafting firmasının ilk seri üretimine hazırlandığı robotik üç boyutlu yazıcılar sayesinde yapılar günler hatta saatler içinde tamamlanabilecek. Boyları 8 ile 20 metre arasında değişen bu robotların ağırlığı, 400 kilodan az olacak. Sistemin her türlü konut ve altyapı projesi için uygun olmasının yanı sıra yaşanan afetler sonrasında da mağdurların konaklama ihtiyacı robotlar sayesinde hızlı bir şekilde giderilebilecek. Bu teknoloji ile 230 m2’lik ortalama bir ev yalnızca 20 saatte inşa edilebilecek”

Doka Kalıp’ın yüzde 30’unu aldığı Contour Crafting, ürettiği üç boyutlu yazıcılarla Ay ve Mars gibi güneş sisteminin başka bölgelerinde de kurulacak kolonilerin konut ve altyapı ihtiyacını karşılayacak üç boyutlu yazıcılar için NASA ile ortak bir proje yürütmektedir.

Robotların sistemi ne?

Özatay yeni yöntemi şu şekilde özetledi. “Peki bu robotlar nasıl çalışıyor? Tasarlanan dijital ürün, öncelikle sanal ortamda üç boyutlu modelleme ile yüzlerce hatta binlerce yatay katmana ayrılıyor. Daha sonra bu ince katmanlar üç boyutlu yazıcı cihaza aktarılıyor. Robot, katmanları belirleyip tek tek üzerinden geçerek ve beton harcı dökerek hazırlanan modeli üç boyutlu ve katı bir halde çizmeye başlıyor. Diğer üç boyutlu yazıcılardan farklı olarak Contour Crafting robotlarının beton dökmek ve dijital tasarımı üç boyutlu katı bir nesneye dönüştürmekten daha farklı işlevleri de var. Bu robotik yazıcılar, bina yükselirken gerekli olan inşaat demiri sabitlemesi, boru ve elektrik tesisatı gibi diğer süreçleri de insan gücünü inşaata dahil etmeden yapabiliyor”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.